ambroň západní
Liquidambar styraciflua
Altingiaceae (altingiovité)
Charakteristika:
Pravidelně kuželovitě rostoucí strom, v našich podmínkách dosahující 15 až 20 metrů výšky. Kmen je zpravidla rovný, přímý, pravidelně větvený. Kůra je zprvu šedá, hladká, mezi 20. až 30. rokem se pozvolna mění na šedočernou až černou, zbrázděnou a rozpukanou borku. Někteří jedinci mohou tvořit kořenové výmladky. Mladé výhony jsou lysé, někdy mohou být pokryté korkovitými lištami, pupeny zelené, polokulovité. Listy jsou podobné javorům, ale jsou střídavě postavené a mají 5 až 7 laloků. Po okraji jsou jemně pilovité, svrchu lesklé, na spodní straně lysé, jen občas s
šedými chomáčky chlupů v úžlabí hlavní žilnatiny. Na podzim se zbarvují výrazně žlutooranžově nebo červenožlutě až červeně. Zbarvené listy drží na stromech velmi dlouho. Plodem jsou kulovité, ostnité tobolky na dlouhých stopkách, které vzdáleně připomínají plody platanů. Na jedincích po dozrání často drží až do následujícího roku.
Stanoviště:
Přirozeně roste na vlhčích stanovištích na březích potoků a řek. Snáší občasné zaplavení. Dobře však roste i na suchých stanovištích, kde na podzim listy lépe zbarvují. Upřednostňuje kyselé půdy, vyšší hodnoty pH mohou způsobovat chlorózy listů.
Původ:
Jedná se o druh rozšířený v širokém areálu v USA od východního pobřeží podél Mexického zálivu po východ Texasu, na severu USA roste zhruba po jižní část Illinois a Indiany. Ostrůvkovitě se objevuje v horských oblastech Mexika a ve státech Střední Ameriky až po Nikaraguu.
Introdukce:
Poprvé byl druh do českých zemí introdukován roku 1844 do Královské obory.
Zajímavost:
Tento druh obsahuje velké množství cenné pryskyřice, která se distribuuje pod názvy Styrax balsam, Peruvian balsam atd. Pryskyřice má široké využití v medicíně, dále se využívá v parfumérii, slouží k výrobě žvýkaček a jako aromatizující složka se přidává také do tabáku, sladkostí či pečiva. Ambroň poskytuje velmi tvrdé, pevné a dekorativní dřevo, běl je bíle narůžovělá, jádro červenohnědé, používá se například k výrobě nábytku. Pro původní obyvatele Severní Ameriky byla ambroň významnou součástí přírodní medicíny, pryskyřice se používala jako první žvýkačka, hojivá mast jako léčivo na vředy a nemoci kůže.