Borovice žlutá
Pinus ponderosa
ponderosa pine
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Statný vysoký strom v domovině dorůstající i k 80 m výšky, v kultuře pak okolo 40 – 45 metrů. Koruna bývá úzce kuželovitá, někdy až vystoupavá, větve vyšších řádů mohou na spodní části koruny mírně převisat. Borka se tvoří již v mladém věku, má hnědočervenou barvu a na starých jedincích je velmi tlustá, hluboce zbrázděná. Výhony jsou nápadně silné, hnědé, na řezu nápadně vonící po citrusech. Terminální pupeny výhonů nápadně velké, často pryskyřičnaté. Jehlice vytrvávají zhruba 2 – 3 roky, jsou nápadně dlouhé, přímé, nepřevisavé, uspořádané ve svazcích po třech. Šišky velké, vejčité, světle hnědé barvy, jsou ostnité. Při opadu zůstává část šupin na větévkách.
Stanoviště:
Plně osluněná exponovaná stanoviště, ideální dostatečně vlhká, ne však zamokřená, dobře však snáší krátkodobé přísušky. Často se v přírodě vyskytuje i na extrémních stanovištích kde jiné druhy nerostou.
Výskyt:
Západní část Severní Ameriky od Britské Kolumbie do Mexika na jihu. Na východě pak ve skalistých horách. Vertikální rozšíření sahá od hladiny moře až po 300 m.n.m.
Zajímavost:
Semena a sladká kůra sloužily jako potrava domorodým obyvatelům. Druh má několik geografických variet. V přírodě je její obnova závislá na opakujících se požárech.