Douglaska tisolistá
Pseudotsuga menziesii
Douglas-fir
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Rychle rostoucí mohutný strom, v domovině až 100 metrů vysoký. Největší jedinci na našem území dosahují výšky okolo 64 metrů. Běžně však v kultuře dorůstá okolo 30 – 40 metrů výšky.
Koruna je kuželovitá, ve stáří kuželovitá s větvemi, které zpravidla odstávají v pravém úhlu od kmene. Ve vyšším věku může být koruna v horní části až zploštělá. Kůra mladých stromů je hladká s čerstvými pryskyřičnatými puchýřky. Od cca 30 – 40 let věku se začíná tvořit červenohnědá ve vyšším věku velmi silná, hluboce rozbrázděná borka. Mladé větvičky jsou většinou žlutohnědé, jemně chlupaté, ukončené hnědými, nápadně špičatými pupeny. Tmavozelené jehlice mají vespod dva sivozelené pruhy průduchů. Jsou jemné, nepichlavé a po rozemnutí nápadně příjemně voní po citrusech. Šišky mají nápadně vyniklé podpůrné šupiny. Ty jsou na rozdíl od podobné Pseudotsuga glauca prakticky rovné, nikdy zahnuté nazpět. Šišky na podzim postupně opadávají.
Stanoviště:
Ideálně roste v inverzních vlhkých polohách. Relativně dobře snáší zastínění, i když jedinci nejsou tak hustí jako na osluněných stanovištích. K suchu není tak tolerantní jako příbuzná Pseudotusga glauca.
Výskyt:
Čisté porosty se objevují v západní pobřežní části Severní Ameriky v Kanadě a v USA zhruba mezi státy Britská Kolumbie a Kalifornie. Jižnější výskyt či výskyt z vnitrozemí je připisován podobné Pseudotsuga glauca.
Zajímavost:
Patří vedle sekvojí k nejvyšším dřevinám Severní Ameriky i světa. Nejstarší zdokumentovaní jedinci se dožívají přes 100 let. Douglaska tisolistá je státním stromem Oregonu.