dřezovec trojtrný
Gleditsia triacanthos
honeylocust
Fabaceae (bobovité)
Charakteristika:
Strom dorůstající 25 až 30 metrů výšky s řídkou, v mládí široce nepravidelně vystoupavou, ve stáří až deštníkovitou korunou. Na kmeni i větvích se často objevují výrazné, až několik centimetrů dlouhé trojčetné trny, které vyrůstají ve shlucích. Kůra je z počátku hladká, šedá až šedočerná. Ve vyšším věku se mění na černě plátkovitou, podélně rozbrázděnou borku. Mladé větévky jsou zelenohnědé nebo hnědé, v mládí jsou pýřité, později zcela lysé, zprohýbané, s nenápadnými pupeny a výraznými jizvami po listech. Listy raší vcelku pozdě, až ve druhé polovině května. Jsou zpravidla jednou až dvakrát sudozpeřené, složené z drobných, protáhle vejčitých lístků. Na podzim se barví žlutě až hnědožlutě, jsou poměrně výrazné, opadávají většinou v první polovině října. Květy se objevují až po vyrašení listů v létě, jsou žlutozelené a poměrně nenápadné, výrazně voní, jsou uspořádané v hroznech. Plodem jsou velmi nápadné dlouhé lusky, výrazně zploštělé, většinou pokroucené okolo své osy. Zprvu jsou zelené, později začínají hnědnout a při dozrání jsou tmavohnědé, lusky na stromě zůstávají dlouho do zimy. Obsahují několik tvrdých, světle hnědých semen.
Stanoviště:
V přírodě roste na vlhčích, většinou světlých stanovištích, hluboký stín snáší hůře. Je to dřevina dosti přizpůsobivá, schopná růst i na suchých místech, kde však nedosahuje takových výšek jako na stanovištích optimálních. V extrémním suchu mohou listy opadávat dříve.
Původ:
Východní část Severní Ameriky od jihu Kanady po Mexický záliv. Roste ve státech podél řeky Mississippi. Nepřechází Apalačské hory, takže se nevyskytuje ve východních přímořských státech USA.
Zajímavost:
Trny stromu jsou nebezpečné pro člověka i živočichy, jsou natolik silné, že prorazí i pneumatiku automobilu. Dřevo stromu je velmi kvalitní a odolné.