dřín obecný ´Variegata´
Conus mas ´Variegata´
cornelian cherry
Cornaceae (dřínovité)
Charakteristika:
Zahradní kultivar dřínu obecného s velmi výraznými listy, které mají jasně bílý, nestejně široký okraj. Poprvé byl zaznamenán již roku 1838. Na rozdíl od původního druhu je vždy keřovitého vzrůstu, dosahuje 2 až 4 metrů výšky, koruna je nepravidelně oválného tvaru. Borka je od mládí drobně šupinovitě odlupčivá, šedohnědá. Letorosty jsou zprvu jemně přitisklé, chlupatě šedé nebo šedozelené, na osluněné straně s červeným nádechem. Listy jsou vstřícně postavené, vejčitě kopinaté, zespod jemně chlupaté. Chloupky přetrvávají zvláště v paždí hlavní žilnatiny. Žluté květy se objevují brzy zjara již v březnu a dubnu daleko před rašením listů, květní pupeny jsou zakládány již na podzim a na větvičkách jsou velmi nápadné, kulovitě šedé nebo šedopurpurové. Plodem jsou červené elipsoidní peckovičky, objevují se na podzim, po dozrání jsou jedlé, kyselkavé.
Stanoviště:
Původní druh přirozeně roste na suchých výslunných stráních v teplých oblastech, nevadí mu otevřené ani zastíněné stanoviště. Ideální jsou suché, propustné půdy. Ve vlhku roste dobře, větší zamokření však nesnáší.
Původ:
Původní druh je naše domácí dřevina rozšířená v celé jižní a střední Evropě, na Balkáně, v Malé Asii a na Kavkaze.
Zajímavost:
Červené plody dřínu zvané dřínky jsou jedlé. Mají natrpklou sladkokyselou chuť a velký obsah vitamínu C. Jsou místně využívány jako drobné ovoce, na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů a džemů. Dříve se využívaly jako léčivo při trávicích poruchách. Z plodů se na Slovensku vyrábí alkoholický nápoj zvaný drienkovica.