dub sametový
Quercus velutina
black oak
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Mohutný rozložitý strom dosahující výšky okolo 18 až 25 metrů, v mládí má vystoupavou, kuželovitou korunu, která se ve vyšším věku mění na nepravidelně široce rozložitou. Kůra mladých stromů je hladká, šedá nebo šedozelená. Během let se postupně mění na destičkovitě rozpraskanou šedočernou, někdy černohnědou relativně tenkou borku. Větvičky jsou v mládí po vyrašení hustě žlutošedě plstnaté, později během vegetace postupně olysávající. Mají červenohnědou barvu stejně jako zašpičatělé, chlupaté pupeny. Listy jsou velké, vejčité až eliptické, velmi hluboce laločnaté, při rašení červenavě šedě chlupaté, postupně olysávající. Ochlupení zůstává pouze na hlavní žilnatině. Listy jsou svrchu lesklé, tmavozelené, jen s občasnými hvězdovitými chlupy, na podzim se zbarvují oranžovohnědě nebo červenohnědě. Žaludy se v našich podmínkách objevují pouze občasně, rostou z jedné třetiny v uzavřené číšce s hnědými volnými nebo velmi slabě odstátými šupinami.
Stanoviště:
Přirozeně roste na chudých, kamenitých a písčitých půdách, jedná se o nenáročný, spíše světlomilný druh. Na vlhčích stanovištích rychleji přirůstá a dosahuje větších rozměrů.
Původ:
Druh je původní ve východní části USA, zejména v přímořských státech od Maine po Texas, a ve vnitřní části USA pak po Michigan, Ontario, Minnesota, Nebraska, Kansas a Oklahoma.
Zajímavost:
Dřevo není tak kvalitní jako u ostatních dubů, používá se ve stavebnictví a jako plotové sloupky. Původní Američané dřevo využívali v přírodní medicíně jako prostředek při léčbě horečky, dýchacích problémů, byl také využíván jako prostředek vyvolávající zvracení.