Dub špičatolistý
Quercus acutissima
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Rychle a bujně rostoucí strom dosahující výšek mezi 15–25 metry. Kůra je zprvu šedá, hladká, avšak během let se postupně mění na šedou až šedočernou rozpukanou, částečně až korkovitou borku. Větvičky jsou jemné, tenké, prakticky lysé, zpravidla šedě nebo šedohnědě zbarvené. Na terminálním pupenu se mohou objevovat opadávající palisty. Listy dlouze kopinaté, nápadně pilovité s vystouplými osinkami. Listy mají výraznou žilnatinu a během vegetace jsou prakticky lysé, svrchu lesklé. Na podzim se barví žlutě, později hnědě, nebo v odstínech bronzové. Plodem jsou kulovité žaludy kryté až z jedné poloviny v osinkaté, hnědé číšce.
Stanoviště:
Ideální jsou plně osluněná, sušší exponovaná stanoviště. Je však schopen růst i v jemném přistínění. Velmi dobře snáší sucho, vedro a úpal.
Výskyt:
Zahrnuje široký areál táhnoucí se od Japonska přes Koreu, Čínu, Thaiwan, Maymar, Thajsko až do Himaláje. V tomto areálu jsou rozlišeny zhruba tři geografické rasy druhu, zahrnuje jeden z největších areálů rozšíření asijských druhů dubů.
Zajímavost:
U nás málo pěstovaný druh dubu vyznačující se výrazně rychlým růstem (jedním z nejrychlejších mezi v rámci rodu) a značnou odolností k suchu.