dub zimní ´Cochleata´
Quercus petraea ´Cochleata´
sessile oak
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Jedná se o zahradní kultivar dubu zimního se lžičkovitě prohnutými listy. Kultivar je menší než původní druh, dorůstá 15 až 18 metrů výšky, roste pomaleji než původní druh. Kultivar byl popsán roku 1864 v parku Bad Muscau v Německu. Jedinec v Královské oboře jedním z nejmohutnějších jedinců na území České republiky.
dub zimní − Quercsus petraea
sessile oak
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Mohutný strom, který má až do velmi vysokého věku pravidelnou vejčitou korunu. Na dobrých stanovištích může být až 40 metrů vysoký. Kůra je v mládí hladká, šedozelená, během let se postupně mění na šedohnědou až šedočernou, ve stáří hluboce zbrázděnou borku. Letorosty mají olivově zelenou barvu a jsou lysé. Listy jsou opakvejčité, směrem k dlouhému řapíku klínovité, jsou měkce laločnaté. Při rašení jemně chlupaté, svrchu záhy olysávající, tmavozelené, na rubu jemně chlupaté, alespoň na hlavní žilce. Plody rostou většinou po 2 až 3 zcela přisedlé,
nebo na kratičkých stopkách, mají oválný tvar. Žaludy jsou maximálně z jedné třetiny uzavřené v číšce.
Stanoviště:
Jedná se o světlomilný druh, přirozeně rostoucí ve středních polohách na sušších nebo i kamenitých stanovištích. Na půdu je druh nenáročný, ve vlhčích místech dosahuje větších rozměrů.
Výskyt:
Domácí druh rostoucí v celé Evropě. Na východě zasahuje až na Krym a na Kavkaz a do severního Iránu, na západě až po Reykjavík, do Irska i Británie na severu až do jižné Skandinávie.
Zajímavost:
Dub zimní poskytuje velice hodnotné dřevo, používané při stavbě lodí, podlah, nábytku a sudů. V lidovém léčitelství se používá kůra z mladých stromů jako svíravý a protikrvácivý prostředek, má protizánětlivé účinky na zanícenou kůži a sliznici. Kůra se využívá k přípravě koupelí z odvaru z dubové kůry pro léčbu hemoroidů, proleženin, popálenin, omrzlin, křečových žil, plísní nohou, ekzémů a mnoha dalších problémů s kůží. V České republice je mnoho dubů zimních vyhlášeno jako památné stromy.