hrušeň hlošinolistá
Pyrus eleagrifolia
oleaster-leafed pear
Rosaceae (růžovité)
Charakteristika:
Malý, hustě větvený strom nebo velký keř dosahující výšky okolo 5 až 7 metrů. Koruna je nepravidelná, často stejně široká jako vysoká. Kmen má v mládí hladkou šedou kůru, která se během let postupně mění na destičkovitě rozpukanou černou borku. Větvičky jsou plstnaté, ve druhém a třetím roce postupně olysávající, jsou tenké, na koncích koruny často převisají. Na mladých bujných výhonech se mohou objevovat kolcovité trny nebo výrůstky. Lístky jsou podlouhle kopinaté, tupě nebo jen krátce zašpičatělé s klínovitou bází, jsou oboustranně šedě či šedobíle plstnaté, nejnápadněji po vyrašení. Vrchní části listu během vegetace postupně olysává, listy opadávají zelené nebo barví dožluta. Květy jsou bílé, v plstnatých květenstvích se objevují s rašením listů. Plodem jsou drobné, zelené hruštičky na krátkých stopečkách, zpravidla mají trpkou chuť.
Stanoviště:
Suchovzdorný, světlomilný stromek, dobře odolávající vysokým teplotám a nedostatku vláhy. Ideálně roste na osluněných místech, na vlhčích stanovištích často trpí černěmi listů a plodů, zamokření dlouhodobě snáší hůře.
Výskyt:
Původně se vyskytuje v teplejších oblastech jihovýchodní Evropy zhruba od Albánie přes Bulharsko na jedné straně Černého moře, až do Turecka a na druhé straně až na Krym.