jasan pensylvánský
Fraxinus pensylvanica
green ash
Oleaceae (olivovníkovité)
Charakteristika:
Většinou středně vysoký, 15 až 20 metrů dorůstající strom, se širokou oválnou korunou, která je výrazně hrubě větvená. Kůra je v mládí šedá, hladká, poměrně brzy, v cca 10 až 15 letech se začíná měnit na zprvu jemně, později hrubě podélně rozbrázděnou šedohnědou až hnědou borku. Mladé výhony jsou zpravidla šedě až šedohnědě pýřité, často se světlými lenticelami, pupeny jsou nápadně rezavé a chlupaté. Listy jsou složené ze 7 až 9 podlouhle kopinatých lístků, které jsou po okrajích celokrajné nebo i mělce pilovité. Listy jsou zprvu pýřité, později olysávající, výrazněji pýřité jen podél hlavní žilnatiny, svrchu jsou často lesklé.
Na podzim se většinou zbarvují jasně žlutě, někdy až žlutočerveně. Květy jsou nenápadné, vyrůstají z postranních pupenů, jsou purpurově zelené a objevují se před rašením listů. Plody se ve větší míře drží na stromech často až do jara následujícího roku.
Stanoviště:
Nenáročný druh dobře rostoucí na všech typech půd, nesnáší pouze trvale zamokřené půdy a hluboký stín. Přirozeně roste na vlhkých stanovištích v druhově bohatých listnatých lesích. Na suchých stanovištích dorůstá menších rozměrů.
Původ:
Vyskytuje se v širokém areálu od jihovýchodní Kanady až po Mexický záliv.
Introdukce:
Do českých zemí byl poprvé introdukován roku 1835 do Královské obory.
Zajímavosti:
Dřevo jasanu pensylvánského má zajímavou kresbu a je lehčí než u jiných druhů jasanů. Pro svou tvrdost a pevnost je ve své domovině využíváno pro výrobu hudebních nástrojů, například kytar, dále pak baseballových pálek, pádel a sněžnic.