Jasan ztepilý ´Erosa´
Fraxinus excelsior ´Erosa´
European ash
Oleaceae (Olivovníkovité)
Charakteristika:
Jedná se o kultivar domácího jasanu ztepilého. Oproti rodičovskému druhu má výrazně nepravidelné, velmi jemné, čárkovité, často mírně zahnuté listy. Dorůstá rozměrů jen o málo meších než rodičovský druh, jedná se tedy o poměrně velký strom. Díky jemnému olistění však koruna působí více vzdušným a výrazně lehkým dojmem než náš domácí jasan ztepilý. Celkově se jedná se o jeden z nejjemněji v olistění působících druhů stromů. Listy na podzim opadávají zelné nebo barví nevýrazně žlutě.
Stanoviště:
Na rozdíl od původního druhu mu vyhovují pouze plně exponovaná, osluněná stanoviště, kde může zároveň dostatečně vyniknout.
Výskyt:
Jedná se o zahradní kultivar vyšlechtěný v Německu již roku 1806.
Zajímavost:
Jedinci se jmenovkou jsou staří okolo 100 let a patří k jedněm z nejmohutnějších v Praze.
jasan ztepilý − Fraxinus excelsior
European ash
Oleaceae (olivovníkovité)
Charakteristika:
Vysoký, až 40 metrů dorůstající strom s rovným přímým kmenem a řídkou korunou. Koruna je zpravidla široce vejčitá, někdy až oválná. Kůra je v mládí hladká, šedá, ve vyšším věku, cca od 30 až 40 let, se postupně mění na mělce podélně brázditou, šedou až šedohnědou borku. Letorosty jsou lysé, šedozelené nebo hnědozelené s nápadnými černými pupeny. Listy raší relativně pozdě – až koncem května. Jsou lichozpeřené, složené ze 7 až 15 podlouhle vejčitých až kopinatých lístků, které jsou na okraji měkce zubaté. Listy na podzim opadávají zelené. Květy jsou nenápadné, vyrůstají z postranních pupenů a objevují se před rašením listů, mají zelenopurpurovou barvu. Plodem je zprvu zelená, po dozrání suchá, hnědá nažka. Plody se na stromech většinou drží až do počátku zimy.
Stanoviště:
Nenáročná dřevina upřednostňující hluboké živné a vlhké půdy. Je však schopna růst na krátkodobě vysychajících stanovištích, tam však jedinci dosahují menších rozměrů. V mladším věku dobře snáší zastínění. Stejně jako buk je i jasan citlivý na vznik korní spály na kmenech a kosterních větvích u jedinců náhle uvolněných z porostu. V posledních letech je napadán houbou Chalara fraxinea, která způsobuje výrazné prosychání korun a celkové zhoršení kondice, které postupně vede až k jejich odumření.
Původ:
Evropský druh rostoucí od severního Španělska až po jižní pobřeží Kaspického moře v Íránu. Na severu zasahuje do jižní Skandinávie a na jihu do střední části Itálie a severního Řecka.
Zajímavost:
Strom má velmi kvalitní dřevo, jehož kvalita se ovšem může velmi lišit v závislosti na stanovišti, na kterém konkrétní exemplář roste. Dřevo stromu je pevné, pružné a houževnaté, slouží k výrobě nábytku, dýh, parket a hudebních nástrojů, v minulosti se ze dřeva vyráběly kočáry a karoserie silničních automobilů. V současné době je jedním z nejvyhledávanějších dřev při výrobě nábytku a podlah.
Kůra stromu se v minulosti užívala jako náhražka chininu proti horečkám.