javor kapadocký
Acer cappadocicum
Sapindaceae (mýdelníkovité)
Charakteristika:
Opadavý strom, jeho výška kolísá v závislosti na typu stanoviště od 10 do 18 metrů, v optimálních podmínkách může být druh výjimečně i vyšší. Ve vyšším věku je koruna stromu pravidelně široce vejčitá. Borka stromu je hladká, v mládí zelenošedá, později u starých jedinců šedá nebo šedohnědá. Mladé větvičky jsou lysé, ojíněně zelené, někdy na osluněné straně načervenalé. Starší větvičky jsou zelené do cca 3–5 let věku. Listy mají většinou 5 až 7 celokrajných, špičatých laloků, barva listů je světle zelená, listy jsou oboustranně lysé, na podzim se zbarvují žlutě nebo žlutooranžově. Květy v koncových chocholících mají žlutou barvu, strom rozkvétá až po vyrašení listů, květy tedy nejsou příliš nápadné. Plodem je lysá dvounažka, jednotlivé nažky navzájem svírají tupý úhel.
Stanoviště:
Javor kapadocký je dřevinou vyššího stromového patra rostoucí v horských a podhorských oblastech jako složka druhově bohatých lesních společenstev. Roste zejména s duby, buky, habry a dalšími druhy javorů.
Výskyt:
Jedná se druh velmi širokého rozšíření s několika poddruhy a geografickými varietami. Objevuje se od horských oblastí severovýchodního Turecka přes Kavkaz, severní Írán, Afghánistán, přes Himálaj až do Číny.