javor stříbrný
Acer saccharinum
silver maple
Sapindaceae (mýdelníkovité)
Charakteristika:
Jde o rychle rostoucí mohutný strom dosahující výšek 25 až 30 metrů, výjimečně může dorůst až 40 metrů. Koruna je velmi široká, rozložitá, většinou nepravidelná, řídká. Druh se často od země nebo i výše v koruně větví do několika hlavních kmenů, což jeho rozložitost dále umocňuje. Větvičky nižších řádů jsou často mírně převislé, tento efekt dává jeho koruně charakteristický vzhled.
Na mladších jedincích do cca 30 až 40 let věku je kůra hladká, šedě zbarvená. U starších exemplářů se postupně mění v odlupčivou borku. Ta je hnědě zbarvená a odlupuje se v dlouhých podélných pruzích. Barva borky u starších jedinců je pak šedohnědá. Letorosty mají červenohnědou barvu, jsou lysé a lesklé. Listy jsou svrchu světle zelené, vespod stříbrně zbarvené, většinou s 5 úzkými, dlouze zašpičatělými laloky, které jsou po okrajích zubaté. Na podzim se zbarvují zářivě žlutě, což výrazně kontrastuje se stříbrnou barvou rubu listů.
Květy jsou nápadné, objevují se brzy před rašením listů, většinou již v březnu. Květy jsou zelenožlutě zbarvené, bezkorunné, zpravidla se vyskytují na dvouletých větévkách. Je jedním zjara prvně kvetoucích javorů a dřevin vůbec. Plodem je dvounažka, u které jednotlivá křídla svírají ostrý úhel. Plody se objevují ve svazečcích po 3 až 5 záhy po vyrašení listů, díky tomu jsou méně nápadné, opadávají již v červnu.
Stanoviště:
Tento javor nejlépe roste ve vlhkých, hlubokých půdách, v domovině často i v místech zamokřených. Sušší stanoviště druh dlouhodobě špatně snáší a na takovýchto stanovištích se u něj výrazně snižuje věk dožití, na vápenitých půdách může druh trpět chlorózami listů.
Výskyt:
Je domácí ve východní části Severní Ameriky, těžiště výskytu se nachází v USA a částečně zasahuje do jihovýchodní části Kanady.
Introdukce:
Tento druh byl na území českých zemí poprvé introdukován roku 1835 do Královské obory.
Zajímavosti:
Tvrdé dřevo tohoto stromu je vhodné pro vyřezávání, velmi snadno se opracovává, je vhodné pro výrobu předmětů denní potřeby, používá se také pro výrobu hudebních nástrojů. Původní Američané používali šťávu zachytávanou z nařezávání kmenů k výrobě alkoholických nápojů, šťáva nemá tolik cukrů jako šťáva druhu Acer saccharum, ze které se vyrábí tzv. javorový sirup. Šťávu zároveň původní Američané využívali jako léčivý prostředek na kašel, proti průjmu, na záněty a k léčení pohlavních chorob.