Jedlovec kanadský
Tsuga canadensis
eastern hemlock
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Pomalu rostoucí dřevina dosahující v našich podmínkách okolo 25 – 20 metrů výšky. Koruna je od mládí široce kuželovitá, což u mnoha exemplářů přetrvává i do vyššího věku. U starých jedinců však může být i nepravidelná s výraznými kosterními větvemi. Terminální výhon bývá převislý. Hladká kůra se již v mládí mění na destičkovitě odlupčivou, později výrazně zbrázděnou šedočernou či šedohnědou borku. Větvičky jsou jemné, často na kocích převisající, žlutohnědé a dlouze chlupaté. Pupeny hnědé, kulovité, drobné. Jehlice jsou tmavozelené, krátké, na rubu s výraznými širokými pruhy průduchů. Opadávají zpravidla 5 až 7 rok. Šišky jsou drobné, oválné s krátkou stopečkou. Po dozrání jsou hnědé, zpravidla velmi hojné i pod stromy.
Stanoviště:
Dobře snáší zastíněná místa. Ideální je vlhčí, mírně zastíněné stanoviště, na kterém jsou minimální suché extrémy. Je schopen růst ve vlhku, avšak ne ve vyloženém zamokření. Přímé slunce snáší výrazně hůře nežli většina ostatních jehličnanů.
Výskyt:
Od jihovýchodní Kanady až po jih Apalačských hor. Často se objevuje v lesích jako příměs listnatých dřevin. Roste prakticky od hladiny moře až po nadmořské výšky okolo 1500 m.n.m. Často se v přírodě objevuje na vlhkých, někdy částečně zamokřených místech.
Zajímavost:
Po rodu Taxus (tis) se jedná o jehličnan nejlépe snášející zastínění. V posledních letech jsou jedlovce v Severní Americe velmi silně napadány mšicí původem z Japonska, která se zde objevila kolem roku 1980, mšice velmi silně napadají a vysávají jedlovce, často vlivem napadení dojde až k celkovému uhynutí stromu. Vzhledem k tomu, že jedlovce místy tvoří téměř jednodruhový les, je jejich odumírání v určitých územích velmi závažným a na první pohled viditelným problémem.