katalpa trubačovitá
Catalpa bignonioides
southern catalpa
Bignoniaceae (trubačovité)
Charakteristika:
Středně velký strom se širokou, nepravidelnou rozložitou korunou. Kůra v mládí hladká, šedá nebo šedohnědá se okolo 15. roku věku mění v podélně vrásčitou borku, která se odlupuje v tenkých šupinovitých plátcích. Větévky jsou tlusté, šedé nebo šedozelené, lysé, s nápadnými listovými jizvami a drobnými šedými pupeny. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenech po třech, nápadně velké, světle zelené. Zpravidla celistvé nebo zřídka hlavně na bujných výhonech se dvěma malými laloky. Listy mají světle zelenou barvu, která se na podzim mění do světle žluté, po rozemnutí výrazně páchnou. Velmi nápadné květy se objevují v červnu a červenci. Vyrůstají na konci letorostů ve vzpřímených bohatých latách, jednotlivé kvítky jsou bílé, uvnitř se žlutými pruhy a červenohnědými skvrnami, jsou slabě vonné. Plodem je dlouhý, zprvu zelený lusk, který má při dozrání šedou až šedohnědou barvu. Na stromě zpravidla drží celou zimu a opadávají až před rašením nových listů.
Stanoviště:
Ideální je teplé, plně osluněné stanoviště s hlubokou vlhčí propustnou půdou. V kultuře je však katalpa schopna snášet i větší sucho. Listy mohou být poškozovány pozdními mrazíky.
Výskyt:
Přirozeně roste v jihovýchodní části USA, a to zejména ve státech Alabama a Mississippi.
Zajímavost:
Mladé exempláře kvetou již v sedmém roce po výsadbě. Jedná se o oblíbenou pastvu včel, ve své domovině jsou kvetoucí stromy často navštěvovány a opylovány kolibříky. Strom velmi rychle roste, jeho dřevo je odolné vůči hnilobě, v domovině se používá také pro výrobu sloupků oplocení nebo pražců.