lípa srdčitá
Tilia cordata
Tilioideae (lípovité)
Charakteristika:
Vysoký, pravidelně rostoucí, rozložitý strom s široce kuželovitou až kulovitou korunou. Kmen se většinou větví do několika mohutných kosterních větví. Kůra stromu je zprvu hladká, poměrně tenká, šedá až šedohnědá. Později se mění v podélně rozpraskanou borku tmavohnědé barvy. Větvičky jsou tenké, na osluněné straně červenohnědé, jsou vždy zcela lysé s červenohnědými pupeny. Listy jsou okrouhle srdčité, zpravidla asymetrické, po okraji pilovité. Na vrchní straně mají tmavozelenou barvu, vespod jsou šedozelené, lysé, jen v úžlabí hlavní žilnatiny s chomáčky malých chlupů. Listy se na podzim zbarvují žlutě. Plodem jsou oříšky rostoucí ve vidlanech stejně jako květy, zhruba po 5 až 7 kusech s přirostlým listenem. Plody jsou po dozrání hnědé, bez žeber, jsou okrouhlé a dají se zmáčknout mezi prsty.
Stanoviště:
Jedná se o na půdu a vláhu nenáročný druh dobře snášející zastínění. Nejlépe však roste na hlubokých, živných a vlhkých půdách s dostatkem prostoru. Jedná se o široce pěstovaný, avšak málo proměnlivý druh.
Výskyt:
Jedná se druh domácí v celé Evropě od Británie až po Ural.
Zajímavost:
Lipové dřevo je měkké a lehké, dobře opracovatelné, vysoce ceněné řezbáři, používá se k výrobě hudebních nástrojů a složitě vyřezávaných ornamentů. Květ lípy srdčité je vysoce ceněný pro své léčivé účinky. Čaj se používá jako čistě lipový, případně ve směsi s dalšími bylinami, a to především při nemocích dýchacího ústrojí a také při problémech s ledvinami. Nektar sbíraný včelami má nezaměnitelnou vůni, stejně tak jako lipový med, který je jedním z nejvyhledávanějších medů pro své chuťové vlastnosti.