Mahalebka obecná
Cerasus mahaleb (syn. Prunus mahaleb)
mahaleb cherry
Rosaceae (růžovité)
Charakteristika:
Menší, často vícekmenný strom dorůstající okolo 12–15 metrů výšky. Na exponovaných stanovištích však může jít pouze o keř vysoký 4 až 6 metrů. Koruna je široce kulovitá, ve stáří často nepravidelná, jemně větvená, v mladém věku značně hustá. Jemné větévky jsou většinou lysé, nebo jen slabě plstnaté, po rozemnutí výrazně aromatické. Kůra je v mládí hladká, šedočerná, poměrně záhy se mění na černou nebo hnědočernou, ve stáří rozbrázděnou borku. Listy jsou drobné, nápadně okrouhlé nebo vejčité, často výrazně zašpičatělé, někdy na bázi srdčité, během vegetace prakticky lysé, na podzim se zbarvují většinou žlutě. Květy jsou bílé v hroznovitých květenstvích, objevují se na přelomu dubna a května, výrazně voní. Drobné černé kulovité plody dozrávají koncem června, jsou oblíbenou potravou ptactva.
Stanoviště:
Výhřevné, výslunné polohy v teplejších oblastech, často se jedná o exponované svahy, roste však i v polostínu. Zamokřená nebo zaplavovaná stanoviště jí nevyhovují.
Výskyt:
Široký areál od Severní Afriky přes celou jižní a střední Evropu až do Malé Asie a dále do Pakistánu. Je naší domácí, případně zdomácnělou dřevinou.
Zajímavost:
Mahalebka má tvrdé a těžké dřevo, které se dříve používalo v řezbářství. Druh se používá jako podnož pro višně a třešně, vzhledem k nenáročnosti na stanoviště se tento druh často používá v městské zeleni.