Modřín opadavý
Larix decidua
European larch
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Statný, opadavý, jehličnatý strom dorůstající v závislosti na stanovišti mezi 20 – 60 metry výšky. V mládí velmi rychle rostoucí strom má zprvu kuželovitou, relativně řídkou korunu, která se během času mění až v nepravidelnou, velmi široce deštníkovitou korunou. Kůra je v prvních letech hladká a šedá, během let se záhy mění na rozpraskanou borku šedohnědé barvy. Ta je u starých exemplářů velmi silná, a to zvláště na bázi kmene. Na řezu má borka červenohnědou barvu. Letorosty jsou žluté neb žlutohnědé, starší větévky pak šedě zbarvené. U starších jedinců větvičky vyšších řádů mírně převisají. Kromě normálních dlouhých výhonů se objevují i výhony zkrácené, tzv. brachyblasty. Jehlice jsou světle zelené, jemné, na normálních výhonech střídavě postavené, na brachyblastech pak v chomáčcích po 30 až 40. Na podzim se jehlice zbarvují žlutě nebo žlutohnědě a na zimu opadávají. Samičí květy tzv. šištice mají často purpurovou barvu. Šišky jsou po dozrání hnědé s rovným okrajem, jejich velikost je proměnlivá. Šišky zůstávají otevřené na větévkách řadu let.
Stanoviště:
Vyhovují mu slunná, dobře větraná stanoviště. Ideálně roste na vlhčích živných půdách, které by však neměly být zamokřené. K suchu je krátkodobě odolný, exempláře na suchých stanovištích však nedosahují takových výšek.
Výskyt:
Přirozeně roste v relativně malém, roztříštěném areálu vyšších poloh střední Evropy, od Alp a Karpat po jihopolskou pahorkatinu. Hojněji se objevuje na extrémnějších lokalitách. U nás je domácí pouze v oblasti Hrubého Jeseníku.
Zajímavost:
Ačkoliv je dnes široce rozšířen v lesích, jeho původní areál je v ČR velmi malý. Modřín má kvalitní trvanlivé dřevo, nejcennější z hospodářsky významných dřevin ČR. V oblasti Alp často tvoří horní hranici lesa.