olše lepkavá
Alnus glutinosa
black alder
Betulaceae (břízovité)
Charakteristika:
Rychle rostoucí strom dosahující zpravidla výšky kolem 25 metrů. Na osluněném stanovišti je koruna pravidelně kuželovitá až vejčitá. Kůra mladých stromů je hladká, šedá nebo šedohnědá, ve vyšším věku se postupně mění v šedočernou nebo hnědočervenou destičkovitě rozpukanou borku. Letorosty jsou lysé, zpravidla šedé, pupeny na letorostech jsou dlouze stopkaté, purpurově hnědé, na jaře před rašením lepkavé. Lístky jsou v mládí lepkavé, lysé, okrouhlé až obvejčité s dvakrát pilovitým okrajem. Vrchol listu je uťatý nebo mírně vykrojený. Listy na podzim zůstávají zpravidla zelené až do svého opadu. Květy se objevují v únoru až březnu, prašníkové jehnědy jsou před rozkvetením fialově hnědé, při kvetení fialově zelenožluté. Plodem jsou dřevnaté šištice, po dozrání tmavohnědé, které vydrží po otevření minimálně rok na větévkách.
Stanoviště:
Olši vyhovují především vlhké až zamokřené půdy, které mohou být i periodicky zaplavované. Ideální je plně osluněné stanoviště, hluboký stín tento druh nesnáší.
Výskyt:
Ve vlhkých místech středních poloh od Evropy přes Malou Asii, Sibiř až k Altaji. Druh zpravidla roste jako součást měkkého luhu.
Zajímavost:
Jedná se o jeden z nejrychleji rostoucích druhů stromů u nás. Je to pionýrská dřevina, která se využívá pro stabilizaci břehů řek a vodních toků. Dřevo olše je poměrně měkké, zbarvuje se do červena, používá se pro výrobu nábytku a okenních rámů, dále se z něj vyrábí hračky, je používáno na výrobu tužek a pastelek. Dále se dřevo využívá na uzení masa a ryb a vyrábí se z něho vysoce kvalitní dřevěné uhlí. Pyl z olše je jedním z hlavních jarních alergenů.