platan javorolistý
Platanus x hispanica
London plane tree
Platanaceae (platanovité)
Charakteristika:
Velký bujně a rychle rostoucí strom dosahující až 30 m výšky, koruna je často i přes 15 až 18 m široká. Koruna je v mládí oválná nebo jehlancovitá, postupně se mění v širokou, nepravidelně oválnou a rozložitou. Větve soliterních stromů často převisají až k zemi. Kmen je v mládí hladký s šedozelenou kůrou, která se okolo 20 roku věku postupně mění na deskovitě odlupčivou, bílou až hnědobílou, velmi charakteristickou borku. Větvičky jsou hnědé nebo hnědozelené, v druhé polovině vegetace téměř lysé, s oválnými pupeny, které jsou za vegetace ukryté v řapících listů. Listy jsou podobné javorům, střídavě postavené, tuhé, kožovité, v mládí hustě plstnaté, později plstnaté alespoň na hlavní žilnatině, tmavozelené. Na podzim se zbarvují žlutohnědě, opadávají pozdě na podzim, listy se na zemi špatně rozkládají a často vydrží neporušené až do jara. Květy se objevují spolu s listy a jsou poměrně nenápadné. Plodenství jsou kulovitá na dlouhých stopkách, nejčastěji po 2 max. 3 kusech, plodenství je nápadné hlavně v zimním období, na jaře se postupně rozpadá.
Stanoviště:
Ideálně vlhká místa, případně i místa na březích vodních toků, místa sezónně zaplavovaná. Roste však i na suchých stanovištích, kde ovšem nedosahuje tak velkých rozměrů. Při rašení může být poškozován pozdními mrazy.
Výskyt:
Jedná se pravděpodobně o křížence Platanus occidentalis a Platanus x orientalis jehož původ není známý.
Introdukce:
Tento druh byl do České republiky introdukován roku 1835 do Královské obory.
Zajímavost:
Platany mají velmi tvrdé a trvanlivé dřevo, to se používá v truhlářství. Velmi dobře snášejí častý a hluboký řez, ve městech a parcích se mohou tvarovat do pravidelných vertikálních či horizontálních tvarů. Rozpadající se plody a chlupy z nich se uvolňující mohou působit jako kontaktní alergen, a to zejména na citlivé osoby.