Revitalizace Rokytky v Běchovicích
- Délka úprav 1016 m
- Prodloužení koryta o 306 m
- Vytvoření ekologické bermy a meandrujícího koryta
- Výstavba tůní
- Instalace mrtvého dřeva
- Doba realizace: červenec 2021 − prosinec 2021
Rokytka v Běchovicích byla napřímena již v 19. století, jak dokládají mapy z roku 1848. Tehdejší úpravy potoka mohly souviset s výstavbou bývalého rybníka Punčoška s mlýnem, ale také s potřebou využívat zemědělskou půdu v potoční nivě. Začátkem 20. století byl navíc celý potok zpevněn kamennou dlažbou z křemence a kolem koryta byly vysázeny aleje ovocných stromů, zejména slivoní. V některých místech byl potok i ohrázován až metr vysokou hrázkou. Stabilizace byla zřejmě provedena v souvislosti s melioracemi okolních pozemků.
Území před revitalizací
V rámci výstavby krajinného parku byl celý úsek Rokytky na pozemcích hl. m. Prahy navržen na revitalizaci. Potok zcela opustil své původní koryto a pro revitalizaci byla využita celá jeho údolní niva, a to jak na pravém, tak i levém břehu. Aby nedošlo ke zhoršení odtokových poměrů, je v nivě potoka vyhloubena cca 20 m široká berma o hloubce 0,5–1 m, kde je rozmeandrováno nové koryto.
Délka upravovaného úseku byla 710 metrů a po revitalizaci dosáhla Rokytka délky 1 016 metrů. Nové meandrující koryto doplnila soustava větších a menších tůní. Brodové úseky jsou stabilizovány kamenným pohozem z původního opevnění koryta. Stromy, které musely být pokáceny, posloužily jako mrtvé dřevo jak do potoka, tak do tůní. Původní koryto potoka bylo zasypáno.
Území v průběhu prací a těsně po dokončení
Zatímco na pravém břehu je nové koryto vedeno v jílovito-hlinitých půdách, na levém břehu byly objeveny štěrkopísky (zřejmě původní říční niva). V této části tedy předpokládáme výraznější korytotvorné procesy. Tato část také nebude nikterak osévána travní směsí, ale bude ponechána přirozené sukcesi. Zde byly také při zemních pracech objeveny nejzajímavější archeologické nálezy germánského osídlení doby Římské.
Vzhledem k tomu, že niva byla v minulosti částečně využívána jako pole, byla celá plocha oseta travní směsí květnatých luk. Součástí revitalizace byla i výstavba nového klenutého propustku obloženého kamenem a přeložky inženýrských sítí.
Revitalizace dnes
Z ptačí perspektivy