Zajímavosti
Usedlost Cibulka
Svou nynější podobu vtiskl Cibulce biskup a kníže Leopold Leonard Thun-Hohenstein, který ji koupil v roce 1817 a učinil z ní své letní sídlo. Cibulku v té době navštěvovala řada tehdejších vzdělanců a umělců, jelikož kníže patřil mezi velmi populární a osvícené osobnosti. V roce 1824 navštívil usedlost i císař František I. a na jeho počest zde byl postaven sloup zakončený kamennou koulí, kdysi nesoucí císařského orla. Budova, která je v současnosti v dezolátním stavu, sloužila v minulých letech např. jako sklad potravin a zeleniny nebo autodílna. Od roku 1989 je jejím vlastníkem společnost Cibulka a.s.
Usedlost tvoří obytné klasicistní stavení s hospodářským dvorem, obklopené ze tří stran zahradou s terasami. Celý areál byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku.
Romantické stavby a sochy
Součástí původního parku byla řada staveb a soch, z nichž se většina dochovala do dnešních dnů. Čínský pavilon poblíž statku (není v majetku hl. m. Prahy) je patrová osmiboká stavba vycházející z čínské architektury. Pavilon byl původně vyzdoben sochami a zvonky, které hrály ve větru. V nejvyšším bodě lesa stojí umělá zřícenina s volně přístupnou rozhlednou, pod kterou se nachází umělá jeskyně zvaná Dantovo peklo se sochou Jitra (Škrtiče, Chrona). U jezírka pak stojí socha Diany se psy, která byla dříve umístěna v šestibokém dřevěném altánu. Poblíž vstupu do lesa z ulice Na Hliníku se nalézá socha sv. Jana Nepomuckého, jejímž autorem je Václav Nedoma. Pod cestou na okraji údolí stojí v lese socha Jupitera (někdy nazývaná Zeus). Další zajímavostí je poustevna, ve které byla kdysi umístěna mechanická figurína poustevníka žehnajícího návštěvníkům při sešlápnutí prahu. Další kuriozity, jakými byl plechový rytíř ve zřícenině, měděný otáčející se číňan u Čínského pavilonu nebo tříhlavý Cerberus, se nedochovaly.
V létě roku 2014 nechal odbor městské zeleně a odpadového hospodářství MHMP zrekonstruovat pod dohledem památkářů řadu objektů, které má ve správě. Rekonstrukcí tak prošla rozhledna, přilehlé umělé zříceniny se sochou Chróna, objekt studánky a poustevna. Zároveň byly zrestaurovány sochy Diany a Jupitera. Celkové náklady na kompletní rekonstrukci všech objektů mírně přesáhly 2 miliony Kč a byly plně hrazeny z rozpočtu hl. m. Prahy. V zimním období téhož roku bylo upraveno koryto potoka pod studánkou. V roce 2015 plánujeme provést údržbu částí lesních porostů tak, aby některé sochy a objekty dosud skryté v houštinách – například socha Jupitera či studánka – opět získaly svoje místo, jak zamýšlel tvůrce parku v 19. století. Na rekonstrukci zatím čekají objekty, které bohužel nepatří hlavnímu městu, což je zejména vlastní usedlost Cibulka a Čínský pavilon.