Ovocné sady a aleje
Velké množství dodnes patrných pražských ovocných sadů vzniklo v poválečném období, v rozmezí 50. a 60. let 20. století, tehdy ještě na okraji Prahy. Sady byly zakládány jako produkční ovocné výsadby, které měly za úkol zásobovat obyvatele Prahy. Přestože byly sady intenzivního produkčního charakteru, byly stále ještě založeny jako luční, za využití tradičních polokmenných či vysokokmenných tvarů a menší hustoty stromů.
Dnes moderní nízké kmenné tvary (zákrsky a čtvrtkmeny) byly tou dobou využívány v zahrádkách, až později byly použity pro zakládání produkčních sadů v tradičních ovocnářských oblastech mimo Prahu. Novodobý trend intenzivních nízkokmenných ovocných výsadeb vedl k postupnému opuštění sadů z 50. a 60. let 20. století. Nízkokmenné intenzivní sady jsou charakteristické velkou rozlohou, vysokou hustotou stromů s jejich častou obměnou, novými výnosnými odrůdami, hnojením a postřiky pesticidy, to vše je důsledně oplocené. Tlaku zakládání intenzivních nízkokmenných ovocných výsadeb neunikl ani venkov, přestože zde historie tradičních ovocných sadů sahá do 15. století. Osud těchto charakteristických krajinných prvků byl v Praze i na venkově obdobný, postupně zarůstaly náletovými dřevinami nebo byly z různých důvodů vykáceny.
Pražské sady a aleje v číslech
Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy spravuje na 53 pražských lokalitách:
- 59 ovocných sadů s celkovou rozlohou přes 70 hektarů,
- 13 ovocných alejí o celkové délce 2,75 km,
- v 15 případech rozptýlenou výsadbu ovocných stromů.
Od roku 2010 přibylo na těchto lokalitách přes 2800 ovocných stromů. Nejvíce se vysadilo třešní (48%), dále jabloní (23%), hrušní (12%), slivoní (11%) a zatím nejméně višní (2%) a meruněk (2%). Doplňkově se objevují ořešáky, oskeruše a morušovníky (dohromady 3%).
Celkově jsou zastoupeny téměř dvě stovky různých tradičních odrůd ovocných stromů.
Péče o pražské sady
Naší snahou je staré vysokokmenné ovocné sady a aleje na území hlavního města postupně obnovovat a stejně tak zakládat nové. Obnova sadu prakticky znamená výřez náletových dřevin s následným odstraňováním zmlazení po výřezech. Součástí dlouhodobé obnovy je postupná dosadba nových ovocných stromů tam, kde staré stromy již chybí. Aby vyřezané plochy znovu nezarostly a pod ovocnými stromy se obnovil luční porost, je nezbytné zavést dlouhodobou péči. Cílem našeho odboru je zavedení tradičních extenzivních způsobů obhospodařování, tedy opaku hospodaření v současných intenzivních produkčních sadech. Více o obnově pražských sadů >>.
Obnovené a udržované sady nebo aleje jsou nositeli „kulturního dědictví“, opět se stávají biologicky a ekologicky velmi hodnotným ekosystémem, ale samozřejmě i novou možností rekreace. Doufáme, že na těchto stránkách naleznete odpovědi na vaše otázky a zároveň inspiraci k procházkám.