bříza bělokorá
Betula pendula
European birch
Betulaceae (břízovité)
Charakteristika:
Rychle rostoucí, středně vysoký strom dorůstající 15 až 20 m výšky, výjimečně může dorůst i 25 metrů. Koruna je vejčitá, někdy oválná s převisajícími větvičkami vyšších řádů. Borka je v mládí bílá, někdy nažloutlá, odlupující se v podélných plátech, ve vyšším věku se zejména ve spodní části kmene mění na černou, hluboce rozpraskanou. Letorosty jsou lysé, hnědé nebo šedohnědé, hustě bradavičnaté. Mladé větévky jsou převislé. Listy jsou kosočtverečné až vejčité, dlouze zašpičatělé, na rubu sivozelené. Na podzim se listy zbarvují zářivě žlutě, listy většinou drží na stromech poměrně dlouho. Tato bříza kvete brzy zjara před nebo současně s rašením listů. Samčí jehnědy se zakládají již na podzim na koncích loňských letorostů.
Stanoviště:
Ke zdárnému růstu potřebuje tento druh plně osluněnou polohu. Na půdu není nijak náročný, jedinci, kteří rostou na vlhčích stanovištích, se zpravidla dožívají vyššího věku.
Výskyt:
Eurosibiřský druh objevující se v širokém areálu od Irska až do centrální Sibiře. V malých nespojitých lokalitách se objevuje na Kavkaze nebo ve Španělsku.
Obecně se jedná o nenáročnou, relativně krátkověkou dřevinu jen zřídka se dožívající přes 100 let věku.
Zajímavost:
Na jaře se nařezáváním kmene a zachytáváním mízy získává takzvaná březová voda. Březová voda obsahuje silice, pryskyřice, třísloviny, vitamíny, minerální látky, organické kyseliny, aromatické látky a další. Využívá se jako osvěžující nápoj, v minulosti byla využívána například při revmatismu a nedostatečné činnosti ledvin, v současné době se používá především jako lidový prostředek k ošetření vlasů a posílení jejich růstu.
Bříza bělokorá je národním stromem Finska, svazky větviček jsou v severských státech využívány při saunování.