buk lesní
Fagus sylvatica
European beech
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Velký, 25 až 35 m vysoký strom, s vejčitě kulovitou nebo kuželovitou korunou. Kmen je po celý život jedince hladký s tenkou šedou kůrou. Větvení je zpravidla bohaté, jemné a husté. Letorosty jsou pouze v mládí chlupaté, ale záhy olysávající. Jsou šedě nebo šedohnědě zbarvené s nápadnými hnědými zašpičatělými pupeny, které jsou kryté střechovitými šupinami. Listy jsou celokrajně eliptické až vejčitě eliptické, jen nenápadně měkce oddáleně zubatě zvlněné. Na rubu a okrajích jsou listy zprvu chlupaté, později olysávající, chlupy zůstávají pouze na hlavní nervatuře. Na podzim se barví výrazně žlutě až hnědožlutě. Plodem jsou číšky s krátkou chlupatou stopkou a hustě postavenými krátkými šídlovitými výrůstky. Semena, bukvice, jsou hnědě žebernaté, po oloupání jedlé, oříškové chuti. Číšky drzí často na stromě i několik měsíců po vypadání semen.
Stanoviště:
Ideálním stanovištěm jsou humózní půdy bohatší na vápník, měly by být vlhké, ne však zamokřené, druh nesnáší zaplavovaná stanoviště. Na světlo je buk nenáročný, roste jak na plném slunci, tak i v zastínění. Stromy náhle uvolněné ze zápoje často trpí korní spálou nebo popálením listů.
Výskyt:
Jedná se o domácí druh středních a vyšších poloh, rostoucí jako dominantní složka přirozených lesních společenstev. Buk je evropským druhem rostoucím od Španělska a jihu Velké Británie přes celou kontinentální Evropu až na Balkán a Ukrajinu. Na severu je původní v jižní Skandinávii, na jihu nejdále v horách Sicílie.
Zajímavost:
Dřevo je velmi kvalitní a dobře se opracovává a barví, používá se pro výrobu nábytku, na podlahy, dále pak na výrobu hraček, ale i kontejnerů a beden.