cypřišek hrachonosný ´Filifera´
Chamaecyparis pisifera ´Filifera´
Sawara cypress
Cupressaceae (cypřišovité)
Charakteristika:
Zahradní kultivar cypřišku hrachonosného, který se od původního druhu liší nitkovitými, velmi spoře větvenými, výrazně převislými tenkými větvičkami. Jednotlivé šupiny jsou výrazně protažené, tenké, kresba spodní strany není tak výrazná. Kultivar dosahuje menší výšky než původní druh, dorůstá cca 5–8, maximálně 10 metrů. V habitu je spíše širší, výrazně převisavý. Jedná se o jeden z nejčastěji pěstovaných kultivarů druhu, byl nalezen již v roce 1861.
cypřišek hrachonosný − Chamaecyparis pisifera
Sawara cypress
Cupressaceae (cypřišovité)
Charakteristika:
Jedná se o strom dorůstající v našich podmínkách okolo 10 až 15 metrů výšky. Koruna je řídká, jehlancovitá, ve vyšším věku až nepravidelná. Červenohnědá borka se začíná tvořit již v mladém věku, je mělká, vláknitá, odlupující se v dlouhých podélných plátech. Větvičky jsou ploché, pokryté zelenými šupinovitými listy (šupinami), které výrazně na koncích odstávají a jsou zašpičatělé, při zmáčknutí jsou slabě pichlavé. Na vrchní straně mají šupiny tmavozelenou barvu, zespodu pak výrazně bělavou kresbu. Šišky jsou kulaté, velikosti suchého hrášku, světle hnědé, osinaté, neojíněné. Jsou složeny z 10 až 12 plodných šupin. Na stromě mohou zůstávat i několik let, objevují se každoročně v poměrně hojné míře.
Stanoviště:
Ideální jsou osluněné a vlhké, nikoli však zamokřené polohy. Snese i slabší zastínění. Jedná se o jeden z našich nejodolnějších druhů cypřišků.
Rozšíření:
Pochází z Japonska, kde roste na všech hlavních ostrovech kromě ostrova Hokkaidó, nachází se zejména v horských oblastech.
Zajímavost:
Dřevo je velmi odolné vůči houbám, hmyzím škůdcům, odolává vlhku i hnilobě. Používá se na stavbu domů, k výrobě nábytku i pro stavbu lodí a vodních staveb.