cypřišek lawsonův
Chamaecyparis lawsoniana
Cupressaceae (cypřišovité)
Charakteristika:
Štíhlý, jehličnatý, hustě větvený strom dorůstající do výšek okolo 15 až 25 metrů. Kůra je v mládí šedá, hladká, ve středním věku kolem 30 až 40 let se mění na měkkou hnědočernou nebo hnědošedou, podélně rozbrázděnou borku.
Větvičky jsou zploštělé, porostlé šupinatými listy, na líci zpravidla šedé nebo šedozelené, někdy však modrošedé, na rubu s bělavou kresbou, která není výrazná. Květy jsou drobné, nenápadné, samčí jsou červenopurpurové, samičí namodralé, výrazně pylující. Šišky jsou kulovité, složené z osmi plodních šupin, zprvu modrozelené, později při dozrání hnědé až červenohnědé, šedě ojíněné, hrbolkaté, bez výrazných ostnů. Na jedincích šišky zpravidla vydrží až do následujícího roku.
Stanoviště:
Cypřišku vyhovují vlhčí inverzní stanoviště s hlubokou, ne však zamokřenou půdou. Dobře roste jak na místech plně osluněných, tak i v zastínění. Na osluněných místech však může být popálen ostrým zimním sluncem. Na suchých stanovištích nedosahuje takových rozměrů a většinou zde i výrazně prosychá.
Původ:
Východní část USA, sever Kalifornie a jižní Oregon, od moře až do horských oblastí do výšek cca 1 500 metrů nad mořem. Vyskytuje se v relativně malém areálu.
Zajímavost:
Nejmohutnější exemplář tohoto druhu roste v USA ve státu Oregon a má průměr kmene téměř 4 metry. Nejvyšší exemplář tohoto druhu roste v Kalifornii, jeho výška činí přes 80 metrů.