dub letní
Quercus robur
English oak
Fagaceae (bukovité)
Charakteristika:
Jedná se o mohutný až 30 metrů vysoký strom. Koruna je již v mládí relativně široce kuželovitá, až oválná, ve vyšším věku široce oválná a později nepravidelně rozsochatá. Kůra je v mladším věku hladká, tmavě šedá, někdy zelenošedá, postupně se mění okolo 30. roku věku na šedohnědou, časem až výrazně rozpraskanou, tlustou borku. Letorosty jsou lysé, šedohnědé se světle hnědými drobnými kulovitými pupeny. Listy jsou proměnlivé, vejčité až opakvejčité jen s velmi krátkým řapíkem na bázi výrazně ouškaté. Na líci jsou zelené, na rubové straně šedozelené, oboustranně lysé. Na podzim se barví hnědě. Žaludy rostou většinou po 2 až 3 na dlouhých stopkách, jsou ukryté v číšce z cca jedné třetiny.
Stanoviště:
Druh nejlépe roste na hlubokých vlhkých půdách, kde dosahuje největších rozměrů. V podstatě je však nenáročnou dřevinou, která potřebuje zejména světlo a dostatek prostoru.
Výskyt:
Domácí dřevina rostoucí v celé Evropě od Portugalska po Kavkaz.
Zajímavost:
Dřevo dubu letního je tvrdé, pevné, těžké a vyznačuje se vysokou trvanlivostí. Používá se k výrobě konstrukcí, obkladů, parket, panelů, sudů na víno, dále k výrobě pražců a v námořním průmyslu. V České republice je mnoho dubů letních vyhlášeno jako památné stromy, jedná se o stromy rostoucí jako soliterní i stromy v alejích.