jedlovec západoamerický
Tsuga heterophylla
western hemlock
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Bujně rostoucí, až 30 metrů vysoký strom s hustou kuželovitou korunou. Větvičky vyšších řádů převisají výrazně především z hlavních větví, terminální vrchol je alespoň v mládí vzpřímený. Kůra kmene je zprvu šedá, hladká, poměrně brzy, a to již mezi 10 až 15 rokem věku se mění na červenohnědou, později šedohnědou, podélně rozpraskanou borku. Letorosty jsou žlutavé nebo žlutohnědé se zřetelnými chlupy, slabší větévky jsou šedohnědé. Jehlice jsou drobné, měkké, jemně pilovité, na špičce většinou zaokrouhlené, na horní straně jsou tmavozelené, vespod matné, se dvěma šedobílými pruhy průduchů. Opadávají po cca 5 až 6 roce. Plodem jsou visící šištice, jsou drobné, hnědé, zhruba měsíc po dozrání opadávají.
Stanoviště:
Ideálně roste na inverzních vlhkých stanovištích, tato stanoviště však nesmí být sezónně zaplavovaná. V místech suchých dorůstá menších rozměrů a často prosychá.
Původ:
Široký areál západního pobřeží Severní Ameriky od Aljašky přes Kanadu až na sever Kalifornie. Roste jako součást převážně jehličnatých, přímořských lesů.
Zajímavost:
Nejstarší a nejmohutnější jedinci rostou v Kalifornii v USA, nejvyšší známý exemplář dosáhl výšky 82 metrů, nejstarším jedincům je přibližně 1200 let. Původní obyvatelé Aljašky používají malé větévky ke sběru sledích jiker v době tření sleďů, větvičky slouží nejenom k zachycení sledích jiker, ale přispívají také k jejich daleko výraznější chuti. Jedlovec je státním stromem státu Washington.