jinan dvoulaločný´Horizontalis´
Ginkgo biloba ´Horizontalis´
ginkgo
Ginkgoaceae (jinanovité)
Charakteristika:
Zahradní kultivar jinanu dvoulaločného se širokou, deštníkovitou, hnízdovitou korunou. Kultivar netvoří terminál a v místě roubování se větví, dorůstá maximálně okolo 5 až 8 metrů výšky.
jinan dvoulaločný − Ginkgo biloba
jinan dvoulaločný
ginkgo
Ginkgoaceae (jinanovité)
Charakteristika:
Opadavý strom s vystoupavou, široce kuželovitou až jehlancovitou korunou, vysoký mezi 18 až 25 metry. Větvičky vyšších řádů mohou ve vyšším věku na jedincích slabě převisat. Kmen je zprvu hladký, šedý až šedohnědý, od cca 20 až 30 let se začíná tvořit šedohnědá, destičkovitě odlupčivá, ve vysokém věku poměrně tlustá borka. Mladé větvičky jsou světle hnědé, lysé, na starších jsou jasně patrné několik centimetrů dlouhé, zkrácené výhony – brachyblasty. Listy jsou střídavě postavené na brachyblastech ve svazečcích, na normálních výhonech jsou jednotlivě. Listy jsou vějířovité, zpravidla výrazně dvoulaločné s nápadně viditelnou žilnatinou pouze prvního řádu. Listy jsou oboustranně lysé, na podzim se zbarvují výrazně zlatožlutě. Květy se objevují spolu s rašením listů, jsou žlutozelené barvy, poměrně nenápadné. Plody jsou lukovité, dlouze stopkaté, zpravidla zeleně, někdy šedavě ojíněné, později při dozrání žluté, připomínají peckovici. Dužnaté, nepříjemně a poměrně výrazně páchnoucí oplodí skrývá světle hnědý elipsoidní oříšek.
Stanoviště:
Ideální jsou vlhčí hluboké půdy, poměrně dobře však snáší i přísušky a suchá stanoviště. Druh se vyhýbá pouze zamokřeným místům, zejména v mladším věku mu nevadí zastíněná místa.
Původ:
Od pradávna je druh kultivován v Číně, Japonsku a Koreji, původně byl rozšířen zejména v jihovýchodní Číně.
Zajímavost:
Ginkgo je takzvanou "živou fosilií", druh se vyskytoval již před 270 miliony let.
Zralé plody velmi silně páchnou jako žluklé máslo, což může být problém v městském prostředí v místech zpevněných povrchů, kde zůstávají opadlé plody dlouho ležet. Druh je v tradiční medicíně využíván k léčení Alzheimerovy choroby. Jako výživový doplněk se používá ke zlepšení kognitivních funkcí, výtažky z něho zlepšují paměť a soustředění.
Jeden z největších exemplářů tohoto druhu v České republice se nachází u kláštera Doksany v okrese Litoměřice, obvod kmene tohoto exempláře měří 600 cm.