křehovětvec žlutý
Cladrastis kentukea
Kentucky yellowwood
Fabaceae (bobovité)
Charakteristika:
Opadavý, nevysoký strom se široce rozkladitou korunou. V kultuře se často objevuje jako vícekmenný, již od země zavětvený exemplář. U starších jedinců mohou být větve mírně převislé, u mladých jedinců jsou vzpřímené. Dorůstá výšky okolo 10 až 12 metrů. Kůra je od mládí až do vysokého věku zcela hladká, světle šedá, případně výjimečně černošedá. Větvičky jsou tlusté, šedé, od mládí prakticky lysé s drobnými pupeny, okolo kterých je výrazná listová jizva. V době vegetace jsou pupeny ukryty v řapících listů. Listy jsou lichozpeřené, složené zpravidla z pěti celokrajných oválných lístků, které jsou od mládí lysé. Na podzim se zbarvují jasně žlutě nebo bronzově. Květy jsou výrazné, bílé, se žlutozeleným líčkem, v dlouhých převisajících latách, jsou velmi výrazně vonné. Objevují se ve větší míře jednou za dva roky, a to na přelomu května a června za plného olistění stromu. Plodem je lusk s jedním až dvěma semeny, po dozrání je šedý či šedohnědý, na stromě lusk drží až do následujícího roku.
Stanoviště:
Vyhovují mu spíše vlhčí, propustné, hluboké půdy. Dlouhotrvající sucho snáší velmi špatně. Ideální je plně osluněné stanoviště, i když je schopen růst i v polohách zastíněných, kde však nemá tak hezký habitus.
Výskyt:
Původně roste v ostrůvkovitém areálu východní části USA. V přírodě je tento druh relativně vzácný.
Introdukce:
Poprvé byl v českých zemích vysázen v Královské oboře roku 1844.
Zajímavost:
Dřevo obsahuje žluté barvivo způsobující jasně žluté zbarvení jádrového dřeva, je těžké, tvrdé – a jak napovídá název stromu –velmi křehké. Dřevo se používá pro speciální řezbářské práce.