lípa velkolistá ´Laciniata´
Tilia platyphyllos ´Laciniata´
large-leaved lime
Tilioideae (lípovité)
Charakteristika:
Jedná se o zahradní kultivar lípy velkolisté. Jedná se o středně vysoký až menší strom se zaoblenou, polokulovitou, hustou korunou. Listy jsou drobnější, hluboce nepravidelně členěné. Textura olistění je mnohem jemnější, než u jiných lip.
lípa velkolistá − Tilia platyphyllos
large-leaved lime
Tilioideae (lípovité)
Charakteristika:
Statný velký a rozložitý strom, v mládí s pyramidální pravidelnou korunou. Ve stáří je koruna široce kuželovitá až nepravidelná, kmen se v horní třetině větví do několika výrazných kosterních větví. Morfologicky je výrazně proměnlivější než Tilia cordata. Kůra je zelenošedá, hladká, později šedá, během let se mění v hnědošedou, ve stáří relativně tlustou, rozbrázděnou borku. Letorosty jsou červenohnědé, zpravidla chlupaté, u některých jedinců však záhy olysávající. Listy jsou nesouměrně srdčité, oboustranně leskle zelené, velmi často řídce chlupaté po celou dobu vegetace. Mají zřetelně viditelnou žilnatinu třetího řádu, po okrajích jsou listy jemně pilovité. Na podzim se zbarvují dožluta. Květy se objevují nejdříve ze všech lip, jsou žlutobílé, výrazně vonné. Plody jsou vejčité až kulovité, zpravidla plstnaté s výraznými žebry. Plody nejdou rozmáčknout.
Stanoviště:
Jedná se o relativně suchovzdorný nenáročný druh, rostoucí na všech typech půd. Druh dobře snáší zastínění. Největších rozměrů dosahuje na vlhkých, nezamokřených, hlubokých půdách při dostatku světla.
Výskyt:
Těžištěm výskytu jsou různé polohy střední Evropy, roste však i v Evropě západní, přes Balkán zasahuje až do Malé Asie a na Kavkaz. Jedná se o proměnlivý druh s několika geografickými varietami.
Zajímavost:
Lipové dřevo je velmi světlé, měkké a lehké, dobře opracovatelné, vysoce ceněné řezbáři, používá se k výrobě hudebních nástrojů a složitě vyřezávaných ornamentů. Květ lípy velkolisté je stejně jako květ lípy srdčité vysoce ceněný pro své léčivé účinky. Čaj z květů se používá jako čistě lipový, případně ve směsi s dalšími bylinami a to především při nemocích dýchacího ústrojí, dále při problémech s ledvinami. Nektar sbíraný včelami má nezaměnitelnou vůni, stejně tak jako lipový med, který je jedním z nejvyhledávanějších medů pro své chuťové vlastnosti.