nahovětvec dvojdomý
Gymnocladus dioicus
Kentucky coffee tree
Fabaceae (bobovité)
Charakteristika:
Statný strom dorůstající výšek mezi 15 až 25 metry. Koruna je řídká, zprvu štíhlá, ve vyšším věku se výrazně rozšiřuje. Stromy mají výrazně hrubou texturu. Šedou kůru brzy nahrazuje tmavošedá, ta je odlupčivá v podélných šupinách, ve stáří se mění v rozpraskanou borku. Mladé větvičky jsou nápadně tlusté, šedě ojíněné s malými pupeny, ale velmi výraznými listovými jizvami, mají výrazné hnědé lenticely. Raší nejpozději ze všech dřevin koncem května až v červnu. Listy jsou výrazné, velmi dlouhé, na bujných výhonech až jeden metr, listy jsou většinou dvakrát sudozpeřené. Jednotlivé lístky jsou vejčité, celokrajné, lysé. Opadávají s prvními mrazy, někdy se stihnou žlutě zbarvit. Hlavní listová vřetena mohou na větvích držet i 10 až 14 dnů po opadu listů. Květy jsou bílé až bílozelené, nenápadné, objevují se v latách spolu s rašením listů, květy poměrně výrazně voní. Plodem je nápadný dřevnatý lusk hnědofialové barvy dozrávající na podzim a opadávající až během zimních měsíců. Plody jsou jedovaté, objevují se výhradně na samičích rostlinách. V příznivých podmínkách na vlhčích stanovištích může nahovětvec i výrazně odnožovat a tvořit menší polykormony.
Stanoviště:
Ideální jsou vlhké, hluboké půdy a teplejší poloha. Výrazné zastínění a extrémní sucho snáší hůře. Městské prostředí, tedy zasolení a sušší podmínky snáší druh poměrně dobře.
Původ:
Severovýchodní část USA zhruba od Velkých jezer až po Arkansas.
Introdukce:
U nás je druh doložen poprvé roku 1776 z dnes již neexistující botanické zahrady v Praze na Smíchově.
Zajímavosti:
Aztékové ho považovali za léčivý, ale zároveň za posvátný strom, jeho pryskyřice sloužila jako kadidlo nebo ve směsi s tabákem jako směs ke kouření při různých rituálních obřadech. V domovině se dřevo využívá v řezbářství.