pamodřín líbezný
Pseudolarix amabilis
golden larch
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Opadavý jehličnatý strom vzdáleně podobný modřínům. V dospělosti v našich podmínkách dosahuje výšky kolem 20 metrů. V mládí je koruna jehlancovitá, vzdušná, dosti široká, konce spodních větví často mírně převisají. Ve vyšším věku pak tvoří deštníkovitou nepravidelnou korunu. Kmen je zpravidla přímý, rovný, druh již od mládí tvoří červenohnědou destičkovitě rozpraskanou borku. Větvičky jsou lysé, dvojího typu, zkrácené, brachyblasty jsou silné, krátké s patrným ročním přírůstkem a radiálně postavenými jehlicemi. Normální výhony mají roztroušeně postavené jehlice. Jehlice jsou světlezelené, zploštělé, delší a tlustší než u modřínů, měkké, nepichlavé. Jehlice opadávají v říjnu a před opadem se zbarvují kontrastně žlutohnědě až bronzově. Šišky jsou stojící, složené z několika odstávajících kožovitých plodních šupin, brzy po dozrání se rozpadají.
Stanoviště:
Plně osluněná, vlhká stanoviště, zastíněná místa a sucho snáší špatně. Druh je vázán na mykorhizní houby, bez jejichž přítomnosti v mládí roste velmi neochotně.
Výskyt:
Pochází z východní Číny, v kultuře je pěstovaný poměrně často. Původní rozšíření lze jen odhadovat, zřejmě okolí dolního toku řeky Jang-c‘-ťiang.
Zajímavost:
Stromy rostoucí v Královské oboře jsou nejstarší a největší v České republice.