tisovec dvouřadý
Taxodium distichum
bald cypress
Cupressaceae (cypřišovité)
Charakteristika:
Opadavý jehličnatý strom s kuželovitou až jehlancovitou korunou. V mládí a na plně osluněných stanovištích je často zavětvený až k zemi. Ve vyšším věku může tvořit deštníkovitou až nepravidelnou korunu. Kmen je prakticky vždy rovný a přímý, jen zřídka větvený od země do více kmínků nebo je výrazně pokroucený. V místech zamokřených trvale je kmen nápadně lahvovitě ztloustlý. V místech periodicky zaplavovaných, ne mokrých, se pak vytvářejí vzdušné kořeny, tzv. pneumatofory, které mohou v domovině druhu dosahovat až 1,5 m výšky, v našich podmínkách však bývají menší, dosahují výšky maximálně 50 cm. Kůra je v mládí šedá, tenká, záhy se však mění na relativně tlustou, červenohnědou, jemně rozpraskanou a vláknitě se loupající borku. Větvičky jsou dvojího typu, jedny opadavé, tyto jsou zelené a mají výrazné brachyblasty s jehlicemi a druhé jsou vytrvalé, dřevnatějící, světle hnědé, normální výhony s drobnými hrbolkatými, střídavě postavenými pupeny. Jehlice na opadavých větvičkách jsou hřebenitě uspořádané ve dvou řadách světle zelené barvy. Jehlice jsou drobné, jemné, menší než u podobného druhu Metasequioa glyptostroboides. Jehlice se na podzim zbarvují hnědě až bronzově, relativně dlouho drží na stromech, na vrcholcích mladých jedinců jsou v mírných zimách zelené až do následujícího roku. Co se týče květenství, velmi nápadné jsou dlouhé laty samčích květů objevující se před rašením listů. Plodem jsou šištice, které jsou přisedlé, kulovité až široce vejčité, po dozrání zůstávají i po opadu jehlic na stromě a poté se často rozpadají nebo postupně opadávají v celku.
Stanoviště:
Jedná se o světlomilný strom přirozeně rostoucí na vlhkých, bažinatých nebo zamokřených půdách. Snáší periodické i déle trvající záplavy a je schopen růst i na stanovištích trvale zatopených. Druh tvoří typickou složku bažinatých lesů.
Výskyt:
Druh je domácí v jihovýchodní části USA, na severu končí areál rozšíření v jižní části státu Illinois, podél řek pak postupně až k Mexickému zálivu a na Floridu.
Introdukce:
V Čechách je druh poprvé doložen roku 1835 z Královské obory. Je pravděpodobné, že staré stromy, které zde dnes rostou, jsou rovněž z těchto původních výsadeb.
Zajímavost:
Ve své domovině se jedná o nejstarší stromy, dosahují věku až kolem 700 let. Skutečné stáří jednotlivých exemplářů lze jen těžko odhadnout, neboť klasické letokruhy se netvoří v závislosti na kalendářním roce, ale ve vazbě na střídající se půdní zamokření a období sucha.