trnovník akát
Robinia pseudoacacia
Fabaceae (bobovité)
Charakteristika:
Vysoký, nepravidelně rychle rostoucí strom s rozložitou, řídkou korunou. Výška závisí na stanovišti, pohybuje se od 10 do 25 metrů. Druh často vytváří kořenové výběžky a tvoří pak celé polykormony. Kůra je v mládí šedohnědá, záhy zbrázděná, okolo 20 až 30 roku věku se mění na hluboce rozpukanou, ve stáří velmi tlustou, šedočernou až černou borku. Větvičky jsou často trnité, a to zejména bujné výhony, většinou jsou hranaté, lysé a mají šedozelenou barvu. Pupeny jsou pouze velmi malé, neznatelné. Listy jsou lichozpeřené, složené z 9 až 17 vejčitých lístků, které jsou jen v mládí řídce chlupaté a záhy olysávají. Svrchu jsou listy světle zelené, na rubu až slabě sivozelené, zbarvují se jen výjimečně žlutozeleně. Listy zpravidla opadávají s prvním mrazem zelené, beze změny barvy. Květy se objevují koncem května a v červnu. Bílé, bohaté hrozny květů jsou silně vonné, převislé. Vůně květů je velmi charakteristická, květy jsou medonosné. Plodem je plochý, lysý lusk hnědé až šedohnědé barvy, obsahující několik tvrdých, olivově hnědých semen.
Stanoviště:
Jedná se o nenáročnou, světlomilnou dřevinu, kromě potřeby dostatku světla nemá jiné omezení, špatně roste pouze na zamokřených stanovištích.
Výskyt:
Druh je domácí ve východní části USA.
Zajímavost:
Na stanovišti se akát chová jako primárně sukcesní druh, který se rychle š ruhů a jeho odstraňování je velmi náročné. Původně byl dovezen jako medonosný strom, med akátu má světlou barvu a jedná se o jeden z nejlepších medů se spoustou zdravotních benefitů. Akát má velmi houževnaté dřevo, které se používá v nábytkářství, na stavbu plotů i ve stavebnictví a jako cenné topivo, jeho výhřevnost je nejvyšší ze všech používaných palivových dřev.