Koupaliště Motol
Katastr: Praha-Motol
Spádová oblast: Praha 5, Praha 6, Praha 13
Správce území: MHMP, Odbor ochrany prostředí
Rozloha: 26 000 m2
Plocha vodní nádrže: 15 000 m2
Přírodní poměry
Jedno z nejčistších přírodních koupališť v Praze a okolí najdeme na prostředním ze tří Motolských rybníků (R2), které jsou napájeny bočně z Motolského potoka. Ke slunění slouží travnaté pláže. Dno rybníka je písčité, pozvolna se svažující od severozápadního okraje ke hrázi umístěné na východní straně, kde je největší hloubka cca 2,5 metry. Díky přírodnímu průtoku, odbahnění a minimalizaci množství ryb v rybníce je kvalita vody v koupališti celoročně jedna z nejlepších na území Prahy.
Podmínky pro udržení těchto parametrů jsou v této lokalitě výjimečně příznivé, neboť celé povodí Motolského potoka, okolní přírodní oblasti a rybníky na tomto toku postrádají zdroje znečištění a jsou kompletně ve správě OCP Magistrátu hl. m. Prahy. Znamená to, že máme tuto přírodní oblast plně pod kontrolou, což je i do budoucna zárukou absence stálých zdrojů znečištění a je maximálně pravděpodobné, že i nadále zde bude možné udržet čistotu vody na dosavadní velmi vysoké úrovni.
Tímto je koupaliště výjimečné, narozdíl například od koupaliště na Džbánu a na Hostivaři, která v majetku hl. m. Prahy nejsou a ani nejsme v těchto lokalitách schopni ovlivnit kvalitu vody, která sem přitéká z obcí za Prahou.
Současný stav koupaliště (2023)
U rybníka se vstupem z ulice Zahrádecká se nachází travnaté pláže se základní vybaveností. Několik jednopodlažních objektů je propojeno asfaltovo-betonovou manipulační plochou. Šedesát let staré, zchátralé budovy jsou mnohokrát provizorně opravované a již dlouho dosluhují. Nevyhovují esteticky, funkčně, kapacitně ani v technicko-hygienickém ohledu. Pro rodiny s malými dětmi jsou zde provizorní atrakce: trampolína, houpačka se skluzavkou a minipískoviště. Areál je využíván pouze sezonně v teplých měsících.
Proto bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci koupaliště, tak, aby bylo možné i do budoucna garantovat všem návštěvníkům
- bezpečnost,
- ekologicky čisté přírodní prostředí vstřícné k rodinám s dětmi a v neposlední řadě také
- dlouhodobou udržitelnost.
Jaké chceme koupaliště mít?
V zadání projektu jsme byli velmi pečliví a akcentovali jsme především následující požadavky:
- Chceme zachovat stávající přírodní čistý ráz areálu a doplnit jej o nové přírodní prvky a sportovní aktivity, přizpůsobit areál pro rodiny s dětmi.
- Požadovali jsme sjednocení hygienicko-technického zázemí areálu do jednoho multifunkčního objektu a jeho doplnění o další funkce a aktivity tak, aby se prodloužila doba jeho využití ze sezónní (letní) na celoroční.
- Umístění nového objektu blíže k hranici areálu tak, aby došlo k rozšíření užitné venkovní plochy koupaliště.
- Odstranění stávajících budov, vnitřních komunikací a dále nevyužitých prvků, které představují pro lokalitu ekologickou zátěž.
- Oplocení po téměř celém obvodu areálu v provedení antivandal pro zajištění bezpečného provozu.
- Dopravní napojení je a zůstane pouze z ulice Zahradníčkova. Stávající vjezd bude sloužit pouze pro služební vozidla, bude rozšířen a upraven pro vjezd obslužné a záchranné techniky (např. Záchranná služba, HZS atd.). Vstup pro pěší bude oddělen a bude navazovat vyrovnávacími rampami na přilehlou stávající zastávku MHD a na nově vybudované parkoviště pro návštěvníky areálu.
- Bohatou a různě vzrostlou současnou zeleň zkultivovat, doplnit, vytvořit zákoutí příjemná pro odpočinek, propojit ji s novými sportovními a herními atrakcemi.
- Veškeré objekty a prvky musí být snadno servisovatelné šetrným způsobem k životnímu prostředí.
- Vybavení areálu musí umožňovat vyrovnaný ekonomický provoz (vytápění pomocí tepelných čerpadel, zelená střecha).
Tomuto poměrně náročnému zadání ve výběrovém řízení vyhověl projekt z dílny kanceláře ORTOGONAL, dá se říci bez kompromisů. Níže vám jej představujeme. V současné době (2023) je již vydáno stavební povolení, což znamená, že za příznivých okolností by bylo možné začít přípravy realizace projektu.
Z projektové dokumentace:
- Pohled západní (pdf)
- Pohled východní (pdf)
- Pohled severní (pdf)
- Pohled jižní (pdf)
- Situace projektu (pdf)
Budoucí podoba koupaliště Motol
Kultivací zeleně, vhodnějším umístěním budovy a úpravou cest dosáhneme zvětšení rekreační travnaté plochy. Vzrostlá zeleň bude pouze upravena a nadále bude tvořit příjemný stín. Celý areál získá na atraktivitě, nové herní a funkční prvky a promyšlené provozní schema zajistí dostatečné vyžití i klid všem skupinám příchozích.
Zvláště je pamatováno na rodiny s dětmi, pro něž zde bude „suché hřiště“ s pískovištěm, skluzavkou a podobnými prvky a dále „mokré hřiště“ s vodními prvky, které využije přírodního přítoku vody do rybníka.
Část areálu pro nudisty by měla být oddělena záměrně upravovaným systémem labyrintů ze zeleně (živé ploty) a novými dřevěnými lávkami přes umělé i přírodní vodoteče. Podél oplocení nudistické části jsou navrženy živé ploty zajišťující intimitu prostoru.
Rovněž je navržen kultivovanější bezpečnější vstup do vody s novým dřevěným molem se zábradlím. I hlavní pozvolný vstup do vody a několik bočních budou rozšířeny, hlavní vstup dále doplní podpůrné zábradlí, které ocení senioři i děti.
Nová budova
Navržená budova, která nahradí všechny stávající, důmyslně využívá terénní poměry, bude zasazená do svahu pod ulicí Zahradníčkova, odkud zůstane zachován vstup. Přes dostatečně komfortní velikost užitné plochy není budova nijak předimenzovaná, naopak, pohled z ulice ukazuje spíše nenápadný objekt, jen částečně vynořený z terénu.
V prvním nadzemním podlaží je plánováno hygienické zázemí pro návštěvníky (toalety, převlékárny a sprchy), občerstvení s jídelní částí a gastro-zázemím a dále zázemí pro zaměstnance areálu, ošetřovna, dílna a garáž se skladem pro servisní techniku.
V druhém nadzemním podlaží s přímým vstupem z ulice Zahradníčkova jsou navrženy celoročně provozované prostory – kavárna a wellness (saunový provoz).
Vzhled budovy je inspirován vodními a námořními motivy. Křivka střechy evokuje zaoblení břehu rybníka, vlnění vodní hladiny. Vytváří vertikální konstrukční vlnu a obloukem se vrací zpět jako podlaha 2. nadzemního podlaží a končí sama v sobě, v hlavní hmotě budovy. Vlna bude v interiéru využita jako vnitřní interiérový herní prvek – pohyblivá podlaha. Z této vlny vyčnívá „kapitánský můstek”, který bude součástí jídelní části občerstvení. Pro vzhled jinak betonové budovy bude určující dřevěné opláštění s pohyblivými vnějšími stínícími panely.
Přístupová cesta
Jak je již uvedeno výše, zůstane zachován jediný vstup do areálu z ulice Zahradníčkova, tak jako doposud. Terénní stavební úpravy umožní vybudování parkoviště se šikmým stáním pro 20 aut. Autobusová zastávka zůstane na stávajícím místě. Vjezd do areálu bude uzpůsoben vozidlům HZS, ZS a dále bude sloužit obslužné technice areálu.
Otázky a odpovědi
Během příprav projektu jsme se setkali s různými dotazy motolských obyvatel a pokládáme za vhodné zde znovu přehledně a srozumitelně shrnout odpovědi.
Proč je nutný celoroční provoz?
Celoroční provoz alespoň části areálu je žádoucí přinejmenším ze dvou důvodů. Zaprvé bude zárukou toho, že areál nebude každou zimu obývaný bezdomovci, demolovaný vandaly a vykrádaný tak, jak tomu bylo doposud. Druhý podstatný důvod je, že trváme na udržitelném provozu. To znamená, že náklady na provoz a údržbu areálu musí být kryty příjmy tak, aby areál nebyl výrazně ztrátový.
Někteří současní návštěvníci by rekonstrukci vítali, ale mají obavy, že se vynaložené náklady promítnou do vstupného, které se tak stane neúnosně vysokým.
Investorem stavby je MHMP, nikoli soukromá firma. Pro MHMP je toto investice do občanské vybavenosti a tlak na návrat vložených prostředků ve smyslu podnikatelských výdělků zde neexistuje. Podmínky pronájmu provozovatelům může MHMP stanovit jakékoli a i to je pro obyvatele dobrá zpráva, že na vstupném na koupaliště nebude žádný soukromý subjekt neúměrně vydělávat.
Není nová budova příliš předimenzovaná? Nemělo by větší smysl pouze opravit stávající budovy?
Nemělo a ani by to nešlo. Budovy v areálu jsou již v tak špatném stavu, že bychom je tak jako tak museli strhnout. Stavět jejich repliky je nesmysl, stálo by to také poměrně velké peníze a nezískali bychom nic, naopak, spousta nezbytného by se vůbec nevešla. Za šedesát let se změnily podmínky ve všech ohledech, změnily se i normy a stavební zákon – technika potřebuje větší garáže, gastro musí mít zázemí, které odpovídá současným normám atd. Navržená nová budova má optimální parametry s ohledem na účel a předpokládanou návštěvnost.
V areálu přibude nová betonová stavba, je to velký zásah do životního prostředí?
Ohrožení pro životní prostředí představují především stávající budovy, které se rozpadají a nevyhovují současnému zatížení koupaliště. Přírodní charakter koupaliště bude zachován a celý koncept naopak přírodní charakter vyzdvihuje. Stavbou nebude dotčena přirozenost vodní plochy. Ač je na vizualizacích uprostřed rybníka ostrov, s jeho faktickou realizací jsme nikdy nepočítali. Byl architekty navržen v úvodní fázi pro větší vizuální efekt. Co se týče stavebního ruchu, výstavba bude časově omezená činnost, která neovlivní trvale negativně přírodní prostředí. Samotný fakt, že skelet budovy je betonový, nepředstavuje pro přírodu žádné ohrožení, naopak, dlouhá životnost objektu je dobrým předpokladem pro nerušenou budoucnost přírodních procesů v Motolském údolí. Na opláštění budovy je navržena řada dřevěných prvků.
Na životní prostředí je potřeba se také dívat trochu ze širšího pohledu. I když bude zastavěná plocha na koupaliště větší než je dnes, neznamená to, že by nám v této lokalitě ubyla příroda. V roce 2013 jsme v krajinném parku Motolka zrušili více jak 7000 m2 zpevněných ploch bývalého stavebního dvora a nahradili je květnatou loukou. Stejný tým pro vás například vybudoval i nový rybník Kotlářka.
Motolka − odstranění zpevněných ploch