RN Brouček
Katastrální území: Praha 13 – Jinonice
Vodní tok: Větvený potok
ČHDP: 1–12–01–022
Typ nádrže: napájená z pramenů a dešťové kanalizace
Účel nádrže: retenční, krajinotvorný a ekologický
Plocha hladiny: 1 000 m2
Objem nádrže: 700 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz, výška 2,8 m
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Kvalita vody: Kvalita vody v letech 2008−2017 (pdf)
Správa a údržba
Na nádrži je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné čištění sdruženého objektu, údržba zeleně a úklid.
Historie
Retenční nádrž U Hájů – Brouček leží na místě původního rybníčku, který byl však koncem sedmdesátých let přestavěn na retenční nádrž. Hlavním účelem této nádrže bylo zachycování dešťové vody z rozsáhlého areálu Mototechny, který byl v té době nad rybníčkem postaven. Dešťové vody, které z těchto zpevněných ploch odtékají, však obsahují velké množství splavenin zanášejících nádrž. Právě z toho důvodu bylo na jaře 2007 provedeno odbahnění celé nádrže a související opravy všech objektů.
Nádrž před rekonstrukcí
Revitalizace
V rámci projektu Obnova a revitalizace pražských nádrží byla retenční nádrž v březnu 2007 odbahněna a provedena celková oprava všech objektů. Z nádrže bylo vyvezeno více jak 200 m3 bahna, byla opravena kamenná dlažba na návodním líci hráze a poškozené nevzhledné betonové části bezpečnostního přelivu byly nahrazeny kamennými. Aby objekt působil co nejvíce přírodním dojmem, byly spáry mezi kameny ohumusovány a zatravněny. Součástí oprav byla i výměna poškozeného betonového požeráku za dřevěný. V Praze je to poprvé, kdy byl dřevěný požerák na nádrži použit. Výhodou dřevěných požeráků jsou velmi nízké pořizovací náklady a esteticky se velmi pěkně hodí k menším nádržím, zvláště pak v chráněných územích. Nevýhodou je kratší životnost a složitá výměna.
Vyčištěním nádrže a opravou objektů došlo ke zvýšení bezpečnosti tohoto vodního díla a předpokládá se i zlepšení kvality vody v retenční nádrži, a tím i ve Větveném potoce. Kvalita vody přitom hraje v přírodní památce U Hájů zásadní roli, protože předmětem ochrany jsou zde zamokřené louky a mokřadní společenstva.
Fotografie z průběhu revitalizačních prací
Ochrana přírody
Retenční nádrž je součástí přírodní památky U Hájů. Na chráněných podmáčených loukách v této přírodní památce roste celá řada vzácných druhů rostlin, jako je prstnatec májový, ledenec přímořský, hadilka obecná nebo suchopýr širolistý. Nalezneme zde také zajímavá společenstva se vzácnějšími druhy ostřic. Lokalita je také velmi významná výskytem ohrožených druhů obojživelníků, jako je ropucha obecná a skokan hnědý.
Chov ryb
Nádrž neslouží k rybochovu a vypouští se jednou za 3−5 let kvůli kontrole nádrže a odchytu nežádoucích druhů ryb.