Botič vyhodnocení do 2006
ZHODNOCENÍ (ve "dvouletkách")
1. Kvalita vody před Hostivařskou přehradou
Z porovnání vybraných parametrů v jednotlivých obdobích 2001, 2002-2003 a 2004-2005 je zřejmé, že se celková kvalita vody v profilu "před Hostivařskou přehradou" výrazně nemění v kyslíkových parametrech a v parametru celkového fosforu.
U parametru dusíku lze zaznamenat zhoršení kvality vody o jednu třídu od roku 2002. Imisní limity přípustného znečištění povrchových vod dle nařízení vlády 61/2003 Sb splňují podle charakteristické hodnoty vybraných ukazatelů ve všech období pouze kyslíkové parametry. Což z pohledu toho, že kyslík je první parametr, který signalizuje problémy ve vodě, je uspokojivé. Z ukazatelů živin (dusík, fosfor) limit nesplňuje fosfor a dusičnanový dusík od roku 2002. Zdrojem dusíku a fosforu v povrchových vodách jsou zemědělská hnojiva, vody z praní obsahující fosforečnanové prací prášky, špatný odtok z ČOV (při haváriích) a černé výusti ze septiků a žump. Potok před zaústěním do Hostivařské přehrady protéká zemědělsky využívanou krajinou.
U parametru nerozpuštěných látek lze zaznamenat zhoršení v letech 2002-2003, které byly výrazněji deštivé - povodně. Jinak v posledním období parametr spadá do I. třídy jakosti vod.
2. Kvalita vody pod Hostivařskou přehradou
Z porovnání vybraných parametrů v jednotlivých obdobích 2001, 2002-2003 a 2004-2005 je zřejmé, že se celková kvalita vody v profilu "pod Hostivařskou přehradou" výrazně nemění v posledních čtyřech letech. Oproti roku 2001 se zhoršily parametry nerozpuštěné látky a obě formy dusíku. V průběhu let se významněji zvýšila i hodnota CHSK (cca 2x) i když zařazení do třídy zůstalo stejné. Mírně ubylo i kyslíku. U parametru dusíku lze zaznamenat zhoršení kvality vody o dvě třídy od roku 2001. Zařazení do třídy I v roce 2001 může být zkresleno, neboť je hodnocen jen jeden rok a tedy nízký počet odebraných vzorků oproti dalším obdobím, kdy jsou hodnocena dvouletí.
Imisní limity přípustného znečištění povrchových vod dle nařízení vlády 61/2003 Sb splňuje podle charakteristické hodnoty vybraných ukazatelů ve všech obdobích pouze rozpuštěný kyslík.
Což z pohledu toho, že kyslík je první parametr, který signalizuje problémy ve vodě, je uspokojivé. Z ukazatelů živin (dusík, fosfor) limit nesplňuje fosfor, amoniakální a dusičnanový dusík od roku 2002. Vyšší hodnoty dusíku a fosforu na odtoku z přehrady můžou poukazovat na zhoršený čistící efekt této nádrže.
Při porovnání obou výše zhodnocených profilů je zřejmé, že před přehradou i za přehradou jde stále o ty samé ukazatele, které nesplňují imisní limity. I když zároveň Hostivařská přehrada některé ukazatele mírně zlepšuje - zejména vodivost, O2, N-NO3, Pc, Ca, Mg, koliformní bakterie.
Na ostatní parametry přehrada buďto nemá vliv nebo je nepatrně zhoršuje. V období 2002-2003 např. nerozpuštěné látky byly na odtoku vyšší o cca 7mg/l
3. Kvalita vody v Nuslích na vtoku do Vltavy
Z porovnání charakteristických hodnot vybraných parametrů je zřejmé, že v profilu v jednotlivých obdobích 2001, 2002-2003 a 2004-2005 dochází k postupnému mírnému navyšování BSK, CHSK a amoniakálního dusíku. Oproti roku 2001 se postupně vylepšovaly nerozpuštěné látky z IV. třídy až na II. třídu.
Z hodnocení dále vyplývá, že uvedený limit splňují podle charakteristické hodnoty vybraných ukazatelů ve všech obdobích pouze rozpuštěný kyslík. Což z pohledu toho, že kyslík je první parametr, který signalizuje problémy ve vodě, je uspokojivé. Z ukazatelů živin (dusík, fosfor) limit nesplňuje fosfor ve všech obdobích, amoniakální dusík až v posledních letech.
Při porovnání mediánů jednotlivých ukazatelů s imisními limity v jednotlivých obdobích vyplývá, že limity nesplňují pouze 2 z celkových 24 sledovaných ukazatelů. Jde především o pH, které je nepatrně větší než 8 (limit 6-8) a celkový fosfor.
ZÁVĚRY
Obecně lze shrnout, že potok Botič je nejvíce zatížen fosforem, který patří mezi hlavní nutriční prvky a jeho nadbytek je příčinnou rozvoje sinic hlavně v teplejších obdobích a následně eutrofizace vod. Zdrojem fosforu v povrchových vodách jsou zemědělská hnojiva, vody z praní obsahující fosforečnanové prací prášky, špatný odtok z ČOV (při haváriích) a černé výusti ze septiků a žump.
Při porovnání profilů "před a pod Hostivařskou přehradou" se dá soudit na vliv vodního díla Hostivařské přehrady na tok. Následující ukazatele přehrada zlepšuje: Vodivost, O2, CHSKCr, N-NO3, Pc, Ca, Mg, koliformní bakterie, TCE (trichlorethylen). Na ostatní ukazatele buď nemá vliv (např. pH, PCE (perchlorethylen), toluen, nikl, arsen, železo) nebo je nepatrně zhoršuje (např. PAU (polycyklické aromatické uhlovodíky), chloridy, BSK, nerozpuštěné látky).
Kvalita vody před Hostivařskou přehradou se v průběhu sledovaných období 2001-2005 nijak výrazně nezměnila. Po celou dobu byl profil zařazen do IV. třídy jakosti vod – kvůli celkovému fosforu a v období 2002-2003 i kvůli nerozpuštěným látkám.
Kvalita vody pod Hostivařskou přehradou se v průběhu období 2001-2005 měnila. Ze III. třídy se v roce 2001 zhoršila v období 2002-2003 na třídu IV kvůli manganu a celkovému organickému uhlíku. Následně se v období 2004-2005 hodnoty Mn a TOC upravily tak, že tok byl zařazen celkově zpět do III. třídy.
Kvalitu vody při ústí do Vltavy v roce 2001 zařazovaly do IV. třídy pouze vyšší nerozpuštěné látky. V období 2002-2003 se kvalita vody zhoršila na IV. třídu kvůli celkovému fosforu a celkovému organickému uhlíku, který se následně ještě zvýšil tak, že byl tok zařazen do nejhorší V. třídy.
Z porovnání charakteristických hodnot s imisními limity přípustného znečištění povrchových vod dle nařízení vlády 61/2003 Sb. vyplývá, že uvedené limity splňují ve všech obdobích a na celém toku pouze kyslíkové parametry. Což z pohledu toho, že kyslík je první parametr, který signalizuje problémy ve vodě, je uspokojivé.
Na grafech si můžete prohlédnout průběh hodnot vybraných ukazatelů (rozpuštěný kyslík, nerozpuštěné látky, amoniakální dusík a celkový fosfor) naměřených u ústí Botiče do Vltavy.
Obsah rozpuštěného kyslíku výrazně závisí na teplotě vody, proto jeho průběh inverzně kopíruje průběh teploty. Křivka má jen nepravidelně opakující se roční průběh, což poukazuje na nevyrovnaný stav v tomto profilu. Koncentraci kyslíku ovlivňují i jiné veličiny než teplota, které se v tomto profilu uplatnili více (např. složení vody). Tok v této části protéká vnitřní Prahou (Nusle, Michle) a je tak ovlivněn hlavně dešťovými vyústěmi., což je dáno tím, že jde o . V grafu jsou vyznačeny vodorovnými čarami hranice jednotlivých tříd jakosti vody pro ukazatel rozpuštěného kyslíku. Třídy pro teplotu nejsou dle ČSN stanoveny. Voda v profilu BO12c v celé části roku spadá do I. třídy jakosti. Nižší obsah kyslíku byl logicky zaznamenán vždy v letních měsících, kdy jsou vyšší teploty a rozpustnost kyslíku ve vodě klesá.
Z průběhu hodnot amoniakálního dusíku, jsou patrné jeho zvýšené koncentrace ve vodách hlavně v zimě, na podzim a jaře, které mají své extrémní hodnoty, vzhledem k tomu, že se extrémy opakují nebyly vyřazeny z hodnocení a tok se tak podle charakteristické hodnoty řadil v roce 2001 do I. třídy v období 2002-2003 do III. a v letech 2004-2005 do III. třídy kvality vod i když splňuje imisní limity.
Druhým bedlivě sledovaným prvkem ve vodách je fosfor, který stejně jako amoniakální dusík je nutričním prvkem – živinou. Z grafu je zřejmá jeho vysoká koncentrace v převážné části celého sledovaného období, která dle tříd jakosti řadí tok do III. třídy. V průběhu let je možné sledovat vyrovnané hodnoty koncentrací fosforu.
Množství nerozpuštěných látek závisí převážně na srážkové činnosti a tedy splachu dešťových vod do vod povrchových. Z grafu vyplývá, že se od roku 2003 snížil rozptyl kolísání. Nepatrný trend ubývání množství NL je znázorněn v grafu spojnicí trendu. Po vynechání hodnot, které jednou za rok překročí hranici II. třídy je možné tento tok klasifikovat třídou II.