Naučné stezky
Praha patří svou rozlohou a počtem obyvatel k velkoměstům. Jedním z průvodních jevů života v takové aglomeraci je pro většinu obyvatel uspěchaný životní styl, zaměřený na rychlost, vysoké výkony v zaměstnání, stres, nedostatek aktivního odpočinku. Jistě je dobré se alespoň občas zastavit, zamyslet se, odpočinout si. Jednou z možností aktivního odpočinku je návštěva přírody. Není však nutné bezpodmínečně za přírodou cestovat z Prahy.
Hlavní město má, na rozdíl od ostatních velkoměst, stále mnoho zajímavých přírodních lokalit, kde se často potkává dávná geologická minulost pražského podloží s přírodní rozmanitostí rostlin i živočichů a také se staršími i nedávnými dějinami Prahy. Mnohými lokalitami mohou zájemce provést naučné stezky.
Naučné stezky ve správě Odboru ochrany prostředí MHMP
Několik stezek vzniklo rekonstrukcí z původních, v podstatě zaniklých stezek z období 80. let 20. stol., většinu však nově vybudovaly neziskové organizace z grantů v oblasti životního prostředí, které Magistrát hl. m. Prahy každoročně uděluje na různé projekty podporující a propagující pražskou přírodu. Jsou to stezky, ke kterým se město po jejich zhotovení hlásí a snaží se je udržovat i aktualizovat. Obecně totiž platí, že není jednoduché naučnou stezku vybudovat, je ovšem ještě náročnější ji udržet v dobrém stavu. Díky různým „ničitelům" platí tato zásada v Praze dvojnásob.
Stezky mohou návštěvníky provést Chuchelským hájem, Prokopským údolím, Kunratickým lesem, údolím Únětického potoka nebo také Oborou Hvězda. Dále mohou navštívit přírodu kolem Dubče, Uhříněvsi nebo Vinoře. Keltská stezka vede méně známou lokalitou Šance s mohutnými valy z dob keltského osídlení. Pražské naučné stezky nabízejí příjemný výlet, poznání i možnost alespoň na chvíli vystoupit z uspěchaného života dnešních dnů.