Ovocné sady a aleje
Ovocné sady a aleje v městském prostředí neplní zdaleka jen produkční funkci. Neméně významná je jejich role jako biotopu. Vytváří totiž unikátní životní prostředí pro celou řadu živočichů a rostlin. Sad je také výrazný krajinný prvek, který svou proměnlivostí v průběhu celého roku zpestřuje scenérii města. Sady vytváří pro obyvatele Prahy dostupný rekreační prostor v zeleni a jsou nositeli našeho kulturního dědictví v podobě starých odrůd a tradičního využívání ovoce.
Více o významu a hodnotě sadů >>
Historie pražských ovocných sadů
Velké množství dodnes patrných pražských ovocných sadů vzniklo v poválečném období, v rozmezí 50. a 60. let 20. století, tehdy ještě na okraji Prahy. Sady byly zakládány jako produkční ovocné výsadby, které měly za úkol zásobovat obyvatele Prahy. Přestože byly sady intenzivního produkčního charakteru, byly stále ještě založeny jako luční, za využití tradičních polokmenných či vysokokmenných tvarů a menší hustoty stromů.
Dnes moderní nízké kmenné tvary (zákrsky a čtvrtkmeny) byly tou dobou využívány v zahrádkách, až později byly použity pro zakládání produkčních sadů v tradičních ovocnářských oblastech mimo Prahu. Novodobý trend intenzivních nízkokmenných ovocných výsadeb vedl k postupnému opuštění sadů z 50. a 60. let 20. století. Nízkokmenné intenzivní sady jsou charakteristické velkou rozlohou, vysokou hustotou stromů s jejich častou obměnou, novými výnosnými odrůdami, hnojením a postřiky pesticidy, to vše je důsledně oplocené. Tlaku zakládání intenzivních nízkokmenných ovocných výsadeb neunikl ani venkov, přestože zde historie tradičních ovocných sadů sahá do 15. století. Osud těchto charakteristických krajinných prvků byl v Praze i na venkově obdobný, postupně zarůstaly náletovými dřevinami nebo byly z různých důvodů vykáceny.
Pražské sady a aleje v číslech
Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy spravuje na 84 lokalitách:
- 75 ovocných sadů s celkovou rozlohou 133 hektarů,
- 49 ovocných stromořadí o délce přes 20 km,
- na 16 místech rozptýlenou výsadbu ovocných stromů.
Od roku 2010 jsme v Praze vysadili téměř 6 000 ovocných stromů. Celkově máme ve správě přes 11 000 původních i nově vysazených stromů. Mezi nově vysazovanými stromy jsou nejčastěji zastoupeny třešně (35 %) a dále jabloně (28 %), hrušně (16 %), slivoně (12 %), meruňky (3 %), mandloně (2 %), višně (1 %), ořešáky (1 %), kaštanovníky (1 %). Doplňkově se objevují broskvoně, moruše či jeřáby oskeruše. Celkově je zastoupeno přes 300 různých odrůd ovocných stromů.
Péče o pražské sady
Naší snahou je staré vysokokmenné ovocné sady a aleje na území hlavního města postupně obnovovat a stejně tak zakládat nové. V Praze tak nalezneme nový sad na místě, kde historicky býval a zbylo zde jen pár starých stromů, setkáme se i s výsadbami na „zelené louce“, a stejně tak se můžeme ocitnout mezi křivolakými stromy starými několik desítek let.
Obnova sadu zahrnuje výřez náletových dřevin s následným odstraňováním zmlazení po výřezech. Aby vyřezané plochy znovu nezarostly a pod ovocnými stromy se obnovil luční porost, je nezbytné po několik let důsledně zmlazení odstraňovat. Součástí dlouhodobé obnovy je také postupná dosadba nových ovocných stromů tam, kde staré stromy již chybí.
Důležitá je také údržba sadu, která zahrnuje jak péči o samotné stromy, tak i sekání luk. Součástí managementu je také řízená pastva.
Dalším cílem našeho odboru je zavedení tradičních extenzivních způsobů obhospodařování, tedy opaku hospodaření v současných intenzivních produkčních sadech.
Více o obnově pražských sadů >>
Co jsme dokázali
- Ovocné sady intenzivně obnovujeme už od roku 2009, nové ovocné stromy sázíme od roku 2010.
- Do roku 2022 jsme do pražských sadů a alejí vysadili přes 6 000 vysokokmenů ovocných stromů.
- Sázíme staré historické odrůdy ‒ v pražských sadech nyní roste téměř 200 starých odrůd, zejména třešní, jabloní, hrušní, slivoní a meruněk. Vznik těchto odrůd je datován před 2. světovou válkou.
- Usilujeme o pestrost ‒ mezi výsadbami se doplňkově objevují také meruňky, ořešáky, oskeruše a morušovníky.