Často kladené dotazy
Proč se obnovují sady?
Rozptýlené drobné i větší ovocné sady a aleje se starými stromy vysokokmenného tvaru jsou spjaty s českou krajinou již stovky let a dotváří tak její typickou tvář. Obnovené a udržované sady nebo aleje jsou nositeli historické kulturně-krajinné hodnoty, opět se stávají biologicky a ekologicky velmi hodnotným ekosystémem, ale samozřejmě i novou možností rekreace.
Staré ovocné odrůdy, pěstované našimi předky po desetiletí, lze považovat za „živé kulturní dědictví“. Novodobý trend zakládání intenzivních sadů o velkých rozlohách s častou obměnou ovocných stromů, hnojením a postřiky pesticidy s sebou přinesl ztrátu zájmu o využívání tradičních způsobů hospodaření v sadech. Nové odrůdy s vyššími výnosy nahradily odrůdy staré. Výsadba starých odrůd (vznik před 2. sv. válkou) by se dala specifikovat jako činnost zachraňující rozmanitost genetických zdrojů. Nikdy nemůžeme vědět, jakou vlastnost starých odrůd budeme v budoucnu potřebovat.
Co si mám představit pod pojmem extenzivní sad?
Cílem našeho odboru je zavedení tradičních způsobů obhospodařování sadů, tedy opaku hospodaření v současných intenzivních produkčních sadech.
Co to tedy znamená?
Intenzivní sady jsou charakteristické velkou rozlohou, vysokou hustotou stromů s jejich častou obměnou, novými výnosnými odrůdami na nízkých kmenných tvarech, které vchází velmi rychle do plodnosti, hnojením a postřiky pesticidy, to vše je důsledně oplocené. Oproti tomu extenzivní sady, myšleno tedy tradičně obhospodařované sady, mají rozlohu různou, od malých sadů o několika stromech na mezi až po desítky stromů, jejichž hustota je o mnoho nižší, než v případě intenzivních sadů. Stromy se dožívají vyššího věku, což umožní tvorbu hnízdních dutin, jsou atraktivní pro mnohé bezobratlé. V tradičním sadu se využívá vyšších kmenných tvarů často starých odrůd (nasazení korunky je min. ve 160 cm), a to z důvodu dalšího využití plochy pod stromy. Bylinný porost pod ovocnými stromy se kosí na seno (tzv. luční sady) nebo spásá hospodářskými zvířaty (tzv. pastvinné sady), kterým stromy zároveň poskytují stín. To vše dlouhodobě podporuje biologickou rozmanitost. Právě takové sady, ale samozřejmě také aleje, dělají českou krajinu tak hezkou.
Proč kácíte zdravé stromy?
V závislosti na čase, po jaký byl sad opuštěn, a na stanovištních podmínkách ovocné stromy více či méně zarostou náletovými dřevinami, nebo pláňaty ovocných stromů. Prvním krokem obnovy sadu, respektive obnažením starých ovocných stromů, je tedy výřez, v mnohých případech i mladých zdravých stromů. Aby byl sad opět tím typickým prvkem české krajiny, v našem případě pražské krajiny, a aby byly ovocné stromy dostatečně osluněné, je nezbytně nutné, aby v sadu dříve či později převládaly opět ovocné stromy a byl zřetelný jejich spon. Z tohoto důvodu jsou ostatní dřeviny maximálně doplňkové. (Sponem je myšleno uspořádání jednotlivých stromů zpravidla do pravidelné sítě.)
K čemu v sadu zůstávají staré usychající a suché ovocné stromy?
Staré ovocné stromy, ač často suché a polámané, neodstraňujeme záměrně. Jednak symbolizují původní spon ovocných dřevin v sadech, ale také jsou velmi atraktivním a velmi vzácným prostředím pro bezobratlé, ptáky ale i houby.
Proč nesečete v sadech trávu často jako v parcích?
Častou sečí, jako je tomu v parcích, se velmi výrazně snižuje druhová rozmanitost bylinného porostu, převažují trávy, které tvoří zapojený porost. Většina rostlin v takovém porostu nevydrží dlouho přežívat, natož vykvést a vysemenit se. Takový porost je zajímavý pouze pro velmi omezený výčet bylin i bezobratlých. Extenzivní sady jsou jiným typem zeleně než parky. Součástí historického obhospodařování sadů byla seč (luční sady) nebo pastva (pastvinné sady). Luční sad byl kosen obdobně jako louky, tedy nejčastěji dvakrát za sezónu, zpravidla v červnu (seno) a srpnu (otava). Takovýto způsob kosení se sušením biomasy na seno umožní mnohonásobně většímu spektru rostlin vykvést a během sušení se taktéž vysemenit. Nejen na kvetoucí rostliny se pak váže mnoho motýlů, včel a jiných bezobratlých.
Může se stát, že narazíte na nepokosené ostrůvky, pásy či větší části sadu. Ty jsou ponechávány „navíc“ právě pro bezobratlé, ale i z důvodu vysemenění rostlin. S další sečí jsou tyto plochy ponechány jinde.
Můžeme si v sadech obnovených vaším odborem natrhat ovoce?
Ano, v našich sadech si můžete natrhat ovoce pro vlastní potřebu. Naše ovocné sady sice nejsou produkčního charakteru a mnohé staré stromy již neplodí, ale určitě naleznete také stromy obsypané ovocem, za pár let také začnou plodit stromy nově vysazené. Prosíme Vás, abyste byli při trhání ovoce opatrní nejen na sebe ale i stromy samotné. Staré stromy jsou křehké a mladé nejsou ještě dostatečně silné.