U Šancí
Katastrální území: Hradčany
Vodní tok: Brusnice
ČHDP: 1−12−01−0240
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: krajinotvorný a ekologický
Plocha hladiny: 1 263 m2
Objem nádrže: 1 875 m3
Typ vzdouvací stavby: hloubený rybník
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné čištění požeráku, údržba zeleně a úklid.
Historie
Rybník U Šanci byl postaven v roce 2014 v rámci výstavby tunelového komplexu Blanka a je situován do jižní až jihovýchodní části parku Maxe van der Stoela. Historicky na tomto místě vodní plocha bývala. Potok Brusnice zde totiž vtékal skrze hradby do Prahy. V prostorách hradeb bylo umístěno stavidlo, díky jehož uzavření vznikal před hradbami rybník, který znemožňoval dobyvatelům proniknout do města.
Výstavba rybníka
Rybník U Šancí má hlavní účel jako krajinotvorný prvek v parku a dále slouží k zadržování vody v krajině a k rekreaci v okolí rybníka společně s navazujícím parkem. Rybník má i retenční význam a slouží pro ochranu areálu Pražského hradu před povodněmi. Při povodních by byl rybník schopen zadržet až 25 077 m3 vody, ale došlo by k částečnému zatopení spodní části parku. Do rybníka přitéká jednak voda z potoka Brusnice zatrubněným úsekem od rybníka Kuklík a dále voda čerpaná z podzemních vod z jímacího objektu tunelového komplexu Blanka. Voda z tohoto objektu je vedena do umělého potůčku v parku, popř. do jeho obtoku a jedná se o cca 2 l/s.
Půdorysný tvar rybníka byl navržen s ohledem historickou polohu, na prostorové možnosti a také na požadavky architektonického ztvárnění v rámci celkového řešení parku. Dno rybníka je proti průsakům vody opatřeno jílovým těsnění tl. 50 cm, které je překryté štěrkovou vrstvou tl. 0,30 m. Severní svah rybníka, který je strmý, a celý poloostrov je opevněn těžkou balvanitou rovnaninou k křemitého porfýru. Podél jižní strany rybníka byly znudovány pobytové schody z pískovce. Spodní schod je umístěn tak, aby byl 5 cm pod úrovní hladiny. Maximální hloubka vody je 2,2 m.
Litorální část o ploše 80 m2 je umístěna v severovýchodní části rybníka, kde je hloubka vody 0,5−0,3 m. Byla osázena kombinací rostlin z druhů ostřic, kosatců, kypreje vrbice, skřípince jezerního a prustky obecné. Ve střední části byly vysazeny lekníny.
Odtok z rybníka je přes klasický požerák, který je zapuštěn do západního břehu rybníka a je obložen kamenem. Rybník má i bezpečnostní přeliv, ale jen málokdo si stavbu spojí s rybníkem. Jedná se totiž o nadzemní komínový přepad o výšce 2,52 m, který je obložený cihlami a stojí kousek od rybníka.
Přírodní zajímavosti
Rybník je domovem několika druhů živočichů. Nečastějším obyvatelem je kachna divoká a lyska černá, které zde pravidelně hnízní. Pro ostatní ptáky v okolí slouží rybník jako napajedlo. Z obojživelníků se zde nachází ropucha obecná. Výraznou dominantou je prustka obecná, která v letních měsících dokáže zarůst celý rybník.
Chov ryb
Rybník není určen k chovu ani lovu ryb s ohledem na velmi omezený přítok vody i její čistotu a průhlednost. Vlivem vyšší průhlednosti vody může docházet, zejména na jaře a v létě, k zarůstání hladiny vodními rostlinami, což je u nádrží z průzračnou vodou přirozený jev.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »