Biologický rybník
Katastrální území: Praha − Horní Počernice
Vodní tok: Svépravický potok
ČHDP: 1−12−01−031
Typ nádrže: průtočný
Účel nádrže: krajinotvorný, extenzivní chov ryb
Plocha hladiny: 38 165 m2
Objem nádrže: 41 984 m3
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka technicko-bezpečnostního dohledu. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. Součástí údržby je také pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
I když dnešní Biologický rybník patří mezi mladší pražské rybníky, jeho historie sahá hluboko do minulosti. Byl vybudován někdy v 60. letech v mělkém údolí Svépravického potoka v místech, kde stával rybník již v 17. století. Tento původní rybník byl součástí velké rybniční soustavy na Kyjsku a je zanesen na Müllerově mapě Čech z roku 1720. Bohužel výstavba rybníka byla první, a na dlouhá léta také poslední investicí do tohoto území. Rybník tak časem zcela zarostl náletovou vegetací, zanesl se bahnem a výpustní zařízení i přeliv zchátraly. Na začátku 2. století rybník několikrát změnil vlastníka, až ho v roce 2016 získalo hl. m. Praha od městské části Horní Počernice. Vzhledem k jeho špatnému stavu a silnému zabahnění byl rybník ihned zařazen do projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží”.
Na základě provedeného zaměření bylo zjištěno, že rybník byl zanesen cca 15 000 m3 sedimentu.
Revitalizace
Prvním krokem revitalizace rybníka bylo kompletní vyřezání již zcela neprůchodné hráze a vypuštění rybníka pro potřeby odbahnění.
V roce 2017 proběhlo celkové odbahnění rybníka. Vytěžený sediment byl vyvážen na nedaleké pole, kde z něj byl vybudován protihlukový val, který odsloňuje celou lokalitu od dálnice D8. V porce 2018 pokračovaly práce na opravě hráze. Celá hráz byla urovnána, dosypána a opevněna kamennou dlažbou. Rybník dostal nové vypouštěcí zařízení i bezpečnostní přeliv. Všechny betonové konstrukce jsou obloženy kamenem. Aby byla zvětšena ekologická hodnota rybníka byl v jihovýchodní části zpozvolněn břeh tak, aby zde mohlo vzniknout mělké litorální pásmo, které rybníku do té doby chybělo.
V roce 2019 pak byla zahájena postupná obnova břehových porostů, které se skládaly převážně z vrb a náletů třešně ptačí. Vrby byly z větší části rozlámené a v havarijním stavu. Břehový doprovod je tedy postupně nahrazován novými výsadbami druhově rozmanitými. Nově zde najdeme například duby, javory, jilmy, olše, vrby, střemchy a jasany.
Součástí revitalizace byla i úprava Svépravického potoka mezi Biologickým a Xaverovským rybníkem. Potok byl vyčištěn, rozmeandrován a v okolí vzniklo mnoho drobných vodních ploch.
Plocha mezi dálnicí a rybníkem je postupně upravována jako krajinářský lesopark.
Fotografie z průběhu revitalizace a před opravou
Fauna a flóra
S výjimkou hráze jsou břehy hustě zarostlé vrbami s korunami přesahujícími nad vodní hladinu. Jen v malé části jižního břehu a u výtoku jsou místa se vzrostlou litorální vegetací.
Při průzkumu prováděném v roce 2016 bylo na rybníce zjištěno celkem 100 druhů rostlin, většinou mokřadních. Značná část druhového spektra je ale podmíněna výskytem mezofilních lučních a ruderálních druhů, zejména na tělese hráze. Významně jsou zastoupeny stromové vrbiny a vrbové křoviny, naopak rákosiny litorálu jsou potlačeny. Malá rozloha litorálu poskytuje životní prostředí pouze pro nejodolnější druhy vážek se širokou ekologickou valencí, jako jsou zde nejběžnější šidélka, lesklice a šídlo modré.
V rybníce byl dále zjištěn výskyt pouze 3 druhů vodních měkkýšů. Velmi hojně až masově se vyskytovaly v Praze běžné druhy Radix auricularia a nepůvodní Physa acuta. Překvapivě byl zjištěn i ojedinělý výskyt zvláště chráněné škeble rybničné (Anodonta cygnea).
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »