RN Kotlářka
Katastrální území: Praha 5 − Košíře
Vodní tok: Motolský potok
ČHDP: 1–12–01–022
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: retenční, krajinotvorný
Plocha hladiny: 5 864 m2
Objem nádrže: 4 219 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: Sportovní rybářský revír č. 401 205 RN Kotlářka
Správa a údržba
Na nádrži je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů. V rámci údržby je prováděna údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Rybník Kotlářka vznikl v místě původní suché nádrže Homolka, která byla vybudována v 80. letech 20. století. Jejím hlavním úkolem bylo zachytávat povodňové průtoky Motolského potoka před jeho zaklenutím a zároveň fungovala jako lapač splavenin.
Kapacita nádrže byla při maximální hladině pouhých 4 220 m³, přičemž k retenci povodňových průtoků se využívala jen asi třetina její plochy. Proto padlo rozhodnutí přebudovat ji na nádrž se stálou vodní hladinou.
Revitalizace
Před samotnou výstavbou rybníka proběhla v roce 2009 revitalizace potoka Cibulka, který byl do té doby zatrubněný.
Nový rybník vznikl na místě původní „uklidňovací“ nádrže před vtokem do zaklenutí Motolského potoka. Stavbu však komplikovalo velké množství historických navážek stavebního odpadu, kterými bylo údolí v minulosti zasypáno – jejich mocnost místy dosahovala až tří metrů! Tyto navážky bylo nutné odstranit až na pevné podloží, to si vyžádalo i úpravu projektové dokumentace. Výsledek však přinesl nejen čisté prostředí, ale také mírné zvětšení vodní plochy.
Rybník byl utěsněn jílovitou zeminou a břehy zpevněny kamenným pohozem. Hráz dostala kamennou dlažbu a v místě původního vtoku do zaklenuté části potoka vznikl nový bezpečnostní přeliv a vypouštěcí zařízení. Aby se zlepšila protipovodňová ochrana, byla hráz navýšena o zhruba jeden metr. Pro zvýšení atraktivity zde navíc vznikl malý ostrůvek.
Součástí revitalizace byla také výsadba nové zeleně – na levém břehu rybníka přibyly stromy a na hrázi dubová alej. Zajímavostí je skupinka bažinných tisovců, které byly vysazeny do mělké části na pravém břehu. Ze stromů, které musely ustoupit výstavbě, byly na dně vytvořeny zatížené dřevěné skulptury (tzv. mrtvé dřevo), které slouží jako úkryty pro ryby a další vodní živočichy. Mokřadní vegetace podél břehů pak pomáhá stabilizovat ekosystém.
Díky výstavbě rybníka došlo k výraznému zlepšení podmínek pro Motolský potok. Zvýšená hladina vody umožnila prodloužení jeho otevřeného koryta pod svahem Cibulky o téměř 300 metrů.
Stavební práce prováděla organizace Lesy hl. m. Prahy podle projektu Ing. Milana Jíchy na zakázku odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy.
Území před výstavbou s v průběhu stavby rybníka
Přírodní zajímavosti
Od roku 2005 je celé území postupně zbavováno náletové vegetace při současném zachování cennějších dřevin jako jsou duby, javory, olše a střemchy. Cílem je vytvořit kolem rybníka travnaté plochy s roztroušenými skupinami hodnotných dřevin.
Chov ryb
Rybník Kotlářka slouží jako sportovní rybářský revír, který spravuje Český rybářský svaz, územní svaz města Prahy. Nasazování ryb probíhá dvakrát ročně.
Dravé ryby (štika, candát, sumec, bolen) jsou celoročně hájeny. Lov přívlačí a rybolov na živou či mrtvou rybku nebo její části jsou zakázány, stejně jako rybolov z hlavní hráze.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »