Labuť
Katastrální území: Praha 4 − Krč
Vodní tok: Kunratický potok
ČHDP: 1–12–01–006
Typ nádrže: boční (obtékaná)
Účel nádrže: požární nádrž, krajinotvorný, chov ryb
Plocha hladiny: 11 829 m2
Objem nádrže: 22 780 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: Sportovní rybářský revír č. 401 220 rybník Labuť
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděna údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Rybník Labuť se nachází na okraji Kunratického lesa a je zanesen již na historických mapách z roku 1848. Původně byl rybník přímo protékaný Kunratickým potokem a skládal se ze dvou oddělených částí, mezi nimiž vedla stará Vídeňská silnice. V té době byl rybník výrazně menší (měl cca 0,5 ha), ale je možné že se již jednalo o pozůstatek většího rybníka z 17. nebo 18. století, který mohl mít plochu až 2 ha. Dnešní podobu získal rybník v 60. letech 20. století. Další úpravy následovaly v roce 1991, kdy byl při celkové rekonstrukci rybníka a úpravě Kunratického potoka postaven nový betonový požerák a napouštěcí objekt.
Historické fotografie
Rybník Labuť je tzv. boční (obtékanou) nádrží, což znamená, že voda jím neprotéká přímo, ale je do něj přiváděna z Kunratického potoka. Napouštěcí objekt se nachází v jihozápadním rohu rybníka, zatímco vypouštění zajišťuje betonový třídrážkový požerák, umístěný na západní hrázi.
Fotografie rybníka před rekonstrukcí
Revitalizace
V letech 2008–2009 prošel rybník Labuť kompletní revitalizací. Ze dna bylo odtěženo 3 000 m³ sedimentu, který umožňoval masivní rozvoj sinic a snižoval kvalitu vody. Část sedimentu byla využita k vybudování litorálního pásma na východní straně rybníka. Toto mělčí pobřežní pásmo nyní poskytuje hnízdiště ptákům a útočiště obojživelníkům.
Dalším důležitým krokem bylo opevnění podemletých břehů těžkým kamenným záhozem, který brání jejich dalšímu rozpadu. Původní betonový požerák byl kvůli špatnému technickému stavu zbourán a nahrazen novým betonovým s kamenným obkladem, který lépe zapadá do přírodního prostředí.
Přehled projektu revitalizace rybníka Labuť (pdf)
Fotografie z průběhu revitalizace
Přírodní zajímavosti
Z ekologického hlediska je rybník Labuť spíše podprůměrnou vodní plochou. Ze všech čtyř stran je zastíněný vzrostlými olšemi, což omezuje rozvoj litorálního pásma, tedy mělkých oblastí u břehu, které jsou důležité pro biodiverzitu.
Velký vliv na stav rybníka má také nadměrné krmení kachen, kvůli kterému se jich zde koncentruje vysoký počet. Výsledkem je devastace břehů, protože kachny rozšlapávají vegetaci a zanechávají po sobě množství výkalů.
Na jaře se do rybníka stahují desítky ropuch obecných, které zde kladou vajíčka. V létě se však rybník potýká s masivním růstem okřehku, který vytváří souvislou zelenou vrstvu na hladině. To je způsobeno nadměrným množstvím živin ve vodě a vysokou průhledností, která podporuje růst této rostliny.
Chov ryb
Rybník Labuť je sportovním rybářským revírem č. 401 018 VLTAVA 6, podrevír č. 3, spravovaným Českým rybářským svazem – územním svazem města Prahy.
Každoročně se třikrát dosazuje rybí obsádka, kterou tvoří kapři, štiky, candáti, sumci a bílá ryba.
Upozornění
Dřevěné zábradlí okolo rybníka, které je často poškozené vandaly, není součástí revitalizace a bylo postaveno městskou částí Praha 4 bez souhlasu vlastníka rybníka. Totéž platí pro kovové vodicí trubky podél cest, které mohou být zejména v zimě nebezpečné pro návštěvníky.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »