Labuť
Katastrální území: Praha 4 − Krč
Vodní tok: Kunratický potok
ČHDP: 1–12–01–006
Typ nádrže: boční (obtékaná)
Účel nádrže: požární nádrž, krajinotvorný, chov ryb
Plocha hladiny: 11 829 m2
Objem nádrže: 22 780 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděna údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Rybník Labuť byl postaven v roce 1870 na okraji Kunratického lesa, který má v současnosti statut chráněného území a zasahuje do katastru obcí Krč, Šeberov, Kunratice, Hrnčíře, Vestec a Písnice.
O historii rybníka se nezachovaly žádné technické ani písemné doklady. Rybník byl v roce 1960 rekonstruován. Z té doby pochází betonové opevnění břehů rybníka. V roce 1991 byl v rámci další celkové rekonstrukce rybníka a úpravy Kunratického potoka vybudován nový betonový požerák a napouštěcí objekt.
Historické fotografie
Rybník Labuť je boční (tedy obtékaná) nádrž napájená vodou z Kunratického potoka. Napouštěcí objekt se nachází v jihozápadním rohu rybníka. Jako vypouštěcí zařízení sloužil betonový třídrážkový požerák, situovaný do pravého zavázání západní části hráze.
Fotografie rybníka před rekonstrukcí
Revitalizace
V letech 2008–2009 proběhla celková revitalizace rybníka. Ze dna bylo odtěženo 3000 m3 sedimentu, který napomáhal k rozvoji sinic. Část sedimentu byla použita na výstavbu litorálního pásma ve východní části rybníka, která slouží jako hnízdiště ptáků a úkryt pro obojživelníky. Dále byly opevněny podemleté břehy těžkým kamenným záhozem. Původní betonový požerák byl kvůli špatnému stavu konstrukcí zbourán a na jeho místě byl vystavěn nový betonový s kamenným obkladem.
Přehled projektu revitalizace rybníka Labuť (pdf)
Fotografie z průběhu revitalizace
Ochrana přírody
Z přírodního hlediska je rybník Labuť ekologicky podprůměrnou vodní plochou. Rybník je ze všech čtyř stran zastíněn porosty vzrostlých olší a má minimální příbřežní (litorální) pásmo. Břehy jsou silně devastovány velkým množstvím kachen, které se na rybník stahují díky pravidelnému krmení. Na rybníce se nevyskytují žádné zajímavé rostliny ani zvířata.
Problémem rybníka je, že v letních měsících zarůstá okřehkem, který vytváří na hladině souvislou zelenou vrstvu. To je dáno jednak velkým množstvím živin ve vodě a jednak větší průhledností (čistotou vody).
Chov ryb
Rybník je také sportovní rybářský revír č. 401 018 VLTAVA 6 podrevír č. 3 − rybník Labuť, obhospodařovaný Českým rybářským svazem, územním svazem města Prahy. Rybník je nasazován 3x ročně a obsádku tvoří kapr, štika, candát, sumec a bílá ryba.
Upozornění
Často devastované dřevěné zábradlí okolo rybníka není součástí revitalizace lokality, ale bylo postaveno městskou částí Praha 4 bez souhlasu vlastníka rybníka stejně jako kovové vodící trubky podél cest, které jsou zejména v zimě pro návštěvníky velmi nebezpečné.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »