Kyjský rybník
Katastrální území: Praha 14 – Kyje
Vodní tok: Rokytka
ČHDP: 1–12–01–034
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: krajinotvorný, retenční, rybochovný (sportovní rybolov)
Plocha hladiny: 144 917 m2
Objem nádrže: 455 480 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 2,3 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: Sportovní rybářský revír č. 401 008 Rokytka 1
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Kyjský rybník byl spolu s dalšími rybníky na Rokytce založen pravděpodobně ve 14. století z podnětu prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Původně Kyjský rybník sloužil i jako zásobárna vody pro mlýn pod hrází. Přívod vody do mlýna se nedochoval a byl zrušen v minulosti při rekonstrukci hráze. Na počátku 60. let 20. století byl rybník téměř zcela zanesen náplavy a větší část jeho plochy byla zarostlá mokřadní vegetací.
Historické fotografie a pohlednice
V roce 1962 bylo realizováno odbahnění cca ½ rybníka (dolní část). Poté byly práce přerušeny a bylo na ně navázáno až v rámci přípravy výstavby sídliště Černý Most v 70. letech a na počátku 80. let 20. století. V té době bylo provedeno odbahnění rybníka v celé ploše a dále byla zřízena sedimentační nádrž dešťových vod rozšířením východní části Kyjského rybníka a vybudováním dělicí hráze.
Kyjský rybník před revitalizací
Revitalizace
V roce 2006 byl Kyjský rybník zanesen cca 69 000 m3 bahna, které dosahovalo místy mocnosti až 1 m. V tomto konkrétním případě, kdy není možné rybník zcela vypustit, byla zvolena metoda odbahnění plovoucím sacím bagrem. Práce na odbahnění rybníka byly zahájeny v roce 2007. Sediment byl přečerpáván do vedlejší sedimentační nádrže, ze které byl po částečném vyschnutí odvezen na příslušnou skládku. Práce na odbahnění byly skončeny 30. června 2008 a z rybníka bylo odvezeno 69 000 m3 sedimentu. V roce 2009 probíhala celková rekonstrukce železničního mostu přes Kyjský rybník, díky které byla trvale snížena hladina v rybníce. Snížení hladiny bylo využito k vyčištění prostoru před vypouštěcím zařízením a provedení generální opravy vypouštěcí klapky a požeráku. Součástí prací byly i sanace poškozených betonových konstrukcí vypouštěcího zařízení.
V rámci etapy II rekonstrukce, která probíhala v roce 2010, byl ve východní části rybníka zbudován ostrov s přeronovou hrázkou, která bude zamezovat celoplošnému zanášení rybníka. Ostrov byl navržen především z důvodu posílení ekologické stability a biodiverzity v území Kyjského rybníka, a vznikl tak ideální prostor pro vodní ptactvo. Poškozený levý břeh rybníka byl v západní části stabilizován těžkým kamenným záhozem. Ve východní části byl břeh přetvarován a stabilizován vegetačními válci a rohožemi se zapěstovanou mokřadní vegetací. Celou akci dovršily rozsáhlé výsadby stromů a keřů kolem celého rybníka.
Přehled projektu revitalizace Kyjského rybníka (pdf)
Fotografie z průběhu odbahnění a revitalizace
Ochrana přírody
Z ekologického hlediska Kyjský rybník sice nepatří mezi nejhodnotnější pražské rybníky, ale i tak se zde vyskytuje řada zajímavých druhů. Z ptáků zde můžeme vidět kachnu divokou, poláka chocholačku, slípku zelenonohou, labuť velkou či kormorána velkého. Z obojživelníků je zde častým druhem skokan zelený. Ze vzácnějších druhů rostlin se hojně vyskytuje kosatec žlutý nebo tajnička rýžovitá, řazená mezi ohrožené druhy. Dalšími vzácnějšími druhy je ostřice otrubova a ostřice nedošáchor. V okolí rybníka bylo dále zjištěno 91 druhů motýlů.
Chov ryb
Kyjský rybník je také sportovní rybářský revír č. 401 008 Rokytka 1, obhospodařovaný Českým rybářským svazem, územním svazem města Prahy. Rybník je nasazován 2x ročně a obsádku tvoří kapr, štika, candát, sumec a bílá ryba.
Na rybníce je zakázáno přikrmování a vnadění.