Prasečák
Katastrální území: Řepy
Vodní tok: Řepský potok
Typ nádrže: průtočný
Účel nádrže: krajinotvorný a ekologický
Plocha hladiny: 3 080 m2
Objem nádrže: 3 620 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz výšky 3,1 m
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Rybník Prasečák byl vybudován v 60. letech 20. století, pravděpodobně jako součást areálu Výzkumného ústavu zemědělské techniky, který od roku 1958 sídlil v místním klášteře. Dochované mapy naznačují, že rybník vznikl na místě starší vodní plochy, která zanikla na přelomu 18. a 19. století. Tuto domněnku podporuje i tvar pozemkové parcely zaznamenaný na mapách Stabilního katastru z roku 1848.
V minulosti se v Řepích nacházela celá řada rybníků – Průhon, Kubišťák, Statkový rybník, rybník na návsi u kostela sv. Martina a několik dalších menších nádrží. Do dnešních dnů však přežil pouze rybník Prasečák, a i ten měl namále. Kvůli rušení rybníků a výstavbě sídliště zanikl také původní Řepský potok, jehož prameny byly svedeny do dešťové kanalizace. Rybník tak zůstal odkázán jen na několik slabých pramenů a trpěl nedostatkem vody.
Snaha o obnovu Řepského potoka a návrat vody do krajiny začala už koncem 90. let 20. století, avšak teprve v roce 2010 se podařilo vybudovat potrubí pod ulicí Žalanského a napojit drenážní vody ze stávající dešťové kanalizace do rybníka Prasečák. Při těchto výkopových pracích byla náhodně objevena historická odvodňovací štola kláštera, která po několika desetiletích opět začala odvádět vodu. Tím se nejen obnovil původní systém odvodnění budov, ale také získal další zdroj pro Řepský potok. V roce 2014 se pak podařilo obnovit tok potoka až k jezeru Hliník a přivést další vodu do rybníka.
S návratem vody však vyvstal nový problém. Technický stav rybníka byl natolik špatný, že při větších deštích hrozilo přelití a poškození hráze. Kongregace sv. Karla Boromejského, která po restituci získala klášter i s rybníkem, začala plánovat rekonstrukci. Náklady na opravu a odbahnění však výrazně převýšily možnosti Kongregace i dostupných grantů, a proto byl rybník nabídnut hl. m. Praze k odkupu.
Revitalizace
V roce 2021 se hl. m. Praha, jako nový vlastník, ujalo započaté rekonstrukce a dokončilo ji. Během prací došlo k odbahnění rybníka, úpravě jeho okolí a modernizaci technických prvků. Rybník získal nové vypouštěcí zařízení s dostatečně kapacitním odtokem, hráz byla zpevněna kamennou dlažbou a pro snadnější přístup k vodě bylo vybudováno kamenné schodiště. Z nádrže bylo odstraněno více než 1000 m³ sedimentu. Okolí bylo vyčištěno od nelegálních skládek a dnes je pravidelně udržováno – okolní plochy se pravidelně kosí.
Fotografie rybníka v průběhu revitaizace
Přírodní zajímavosti
Z ekologického hlediska patří rybník Prasečák k cenným přírodním lokalitám. Před revitalizací zde žila početná populace raka bahenního, který byl dočasně přesunut do nedalekého jezera Hliník a po dokončení prací se sem opět vrátil. Během rekonstrukce Prokopského jezírka našli v rybníce útočiště také raci říční a škeble. Část raků se po revitalizaci vrátila zpět na původní stanoviště, ale někteří jedinci zůstali v Prasečáku a doufáme, že zde založí novou populaci.
Rybník je rovněž důležitým útočištěm pro obojživelníky, zejména pro skokana skřehotavého.
Chov ryb
Rybník neslouží k chovu ryb a je udržován bez rybí obsádky.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »