VD Jiviny
Katastrální území: Praha 6 − Ruzyně
Vodní tok: Litovicko-Šárecký potok
ČHDP: 1–12–02–004
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: zmírnění průchodu velkých vod, nalepšování průtoku v Litovicko-Šáreckém potoce, sportovní rybářský revír
Plocha hladiny: 90 000 m2
Objem nádrže: 138 000 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška 5,5 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: Sportovní rybářský revír č. 401012 Šárecký potok 1 – podrevír č. 3 nádrž Jiviny
Správa a údržba
Na nádrži je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné čištění sdruženého objektu, údržba zeleně a úklid.
Historie
Retenční nádrž Jiviny byla postavena v letech 1980–1984 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 za účelem zachycení přívalových vod z dešťových kanalizacích zaústěných do Litovicko-Šáreckého potoka nad profilem hráze. Rozsáhlá síť dešťových kanalizací je zde svedena nejprve do dešťové usazovací nádrže Dědina a Jiviny, kde se vody předčistí od hrubých nečistot a dále odtékají do retenční nádrže. Hlavním účelem této stavby je však protipovodňová ochrana spodní části Litovicko-Šáreckého potoka, protože vodního dílo Jiviny zmírňuje jeho průtoky. Nádrž je díky 5,5 metrů vysoké a 288 metrů dlouhé hrázi schopna pojmout při povodních až 240 000 m3 vody a zatopená plocha čítá 118 000 m2.
Revitalizace
V letech 1998–2000 bylo provedeno opevnění návodního líce hráze drátokamennými matracemi, aby bylo zabráněno erozi hráze. Ty zde však vydržely pouze 8 let, než se kovové sítě zcela rozpadly. V roce 2008 byla původní kamenná náplň košů použita jako kamenný pohoz.
V roce 2020 proběhlo celkové odbahnění nádrže. Jelikož nádrž nebyla od svého vzniku nikdy čištěna, nacházelo se v té době na jejím dně více než 40 000 m3 sedimentu. Ten byl po odtěžení využit na rekultivaci deponie v Řeporyjích a jako hnojivo na okolní pole. Součástí akce bylo i opevnění pravého břehu těžkou balvanitou rovnaninou a vytvoření přístupové cesty k lovišti, aby se rybářům usnadnil výlov ryb.
V zadní části nádrže byly pro ryby vytvořeny úkryty ze starých pařezů a kamenů.
Fotografie z odbahnění a opravy hráze
Zajímavostí je, že při odbahnění byly na dně nádrže nalezeny fragmenty osady z mladší doby železné – laténu. Archeologové zde objevili pozůstatky keltských chatrčí, hroby, keramiku a bronzové šperky.
Tyto nálezy navazují na předchozí průzkumy z doby výstavby nádrže a potvrzují, že se zde v minulosti nalézalo významné keltské sídliště.
Ochrana přírody
Jižní břeh Jivinské nádrže má parkovou úpravu s mnoha vysazenými okrasnými druhy dřevin. Litorální pásmo je zde vyvinuto minimálně. Severní břeh, přestože také pod poměrně silným tlakem lidí, je biologicky o něco hodnotnější než břeh jižní. Jsou zde porosty rákosu obecného, jednotlivě pak trsy orobince úzkolistého. Na mnohých místech jsou vyšlapána místa jednak od rybářů, jednak od zde hojných kachen a labutí. Na takto ovlivňovaných, mírně vlhkých místech se typicky vyvíjí společenstva s mochnou husí. Roztroušeně se v těchto místech vyskytuje ostřice otrubova, řazená mezi „vzácnější taxony vyžadující další pozornost” (C4). Z dřevin na severním břehu dominují vrba košíkářská a některé druhy často vysazovaných vrb, jako jsou vrba bílá a vrba špičatolistá.
Z ptáků se zde vyskytuje kachna divoká, labuť velká, strnad rákosní, slípka zelenonohá a potápka roháč, z obojživelníků zde můžeme vidět skokana zeleného, ropuchu obecnou nebo čolka obecného. Nachází se zde také 5 druhů vodních plžů.
Průzkum v roce 2005 prokázal existenci celkem 206 druhů motýlů s vazbou k biotopům v těsné blízkosti vodního díla. Z tohoto počtu není žádný druh indikátorem 1. stupně, dva druhy (0,97 %) jsou indikátory 2. stupně.
Chov ryb
S účinností od 30.4.2011 zde vznikl nový rybářský revír převodem z rybochovných zařízení. VD Jiviny patří pod sportovní rybářský revír Šárecký potok 2 – podrevír č. 3 nádrž Jiviny, obhospodařovaný Českým rybářským svazem ÚSMP.
Lov ryb je povolen pouze z levého břehu v úseku od konce hráze až k dešťové usazovací nádrži Dědina – označeno tabulemi. Lov přívlačí povolen od 16.6. do 31.12.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »