Nový rybník pod Šeberovem
Katastrální území: Praha 4 − Šeberov
Vodní tok: Kunratický potok
ČHDP: 1–12–01–006
Typ nádrže: průtočný
Účel nádrže: krajinotvorný, chov ryb
Výška hráze: 7,1 m
Plocha hladiny: 9 756 m2
Objem nádrže: 10 366 m3
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Nový rybník pod Šeberovem byl postaven v roce 1991 jako retenční nádrž pro redukování přívalových dešťů. Nádrž vznikla rozšířením koryta Kunratického potoka v prostoru mezi Mlýnským rybníkem a Kunratickou spojkou. Jako hráz posloužil násep komunikace a bezpečnostní přeliv nádrže vznikl na místě původního lapače splavenin, který se nacházel před propustkem pod Kunratickou spojkou. Hloubka vody v nádrži se pohybuje od 1,5 do 0,5 m a při povodni je rybník schopen pojmout až 27 000 m3 vody.
Revitalizace
Díky složitým majetkoprávním vztahům byl Nový rybník dlouhou dobu bez jakékoli údržby, což se projevilo jak na stavu bezpečnostního přelivu, tak na jeho zabahnění. V roce 2017 převzal Nový rybník do správy odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. Rybník byl sloven a vypuštěn, aby v následujícím roce mohly být zahájeny práce na jeho odbahnění a opravě. Z rybníka bylo vyvezeno 2 500 m3 sedimentu, jeho bezpečnostní přeliv byl opraven a kovové části natřeny.
Fotografie z odbahnění
Ochrana přírody
Z přírodního hlediska se nejedná o zvláště významnou lokalitu. Z vodních ptáků se zde nejčastěji vyskytuje kachna divoká. Dále je zde možné spatřit skokana zeleného a z jara i ropuchu obecnou. Díky vedení vysokého napětí není kolem rybníka žádný významný břehový porost.
Chov ryb
Rybník slouží také k extenzivnímu chovu ryb, zejména násady kapra obecného. Extenzivní chov je zaměřen zejména na vytvoření rovnováhy mezi rybí obsádkou a přirozeným prostředím rybníka.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »